Saatlik ücreti 12 euroya çıkardılar! Almanya’da 1 yıl içinde asgari ücrete 3. zam

Almanya‘da taban fiyatı saatlik 9,82 eurodan 12 euroya çıkaran yasa tasarısı kabul edildi. Artırım sonrası...

Saatlik ücreti 12 euroya çıkardılar! Almanya’da 1 yıl içinde asgari ücrete 3. zam

Almanya‘da taban fiyatı saatlik 9,82 eurodan 12 euroya çıkaran yasa tasarısı kabul edildi. Artırım sonrası saatlik minimum fiyat temmuz ayında 10,45 euroya ekim ayında ise 12 euroya yükseltilecek.

“SATIN ALMA GÜCÜNÜ ARTIRACAK”

Mevzuya ait değerlendirmelerde bulunan Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil, fiyat artışının bilhassa Almanya’nın doğusundaki birçok bayan ve emekçi de dahil olmak üzere yaklaşık 6 milyon kişinin gördüğü en büyük artış olabileceğini söyledi. Heil yapılan artırımla ilgili, “Artan minimum fiyat satın alma gücünü artıracak ve Almanya’da ulusal iktisadın uzun vadede daha verimli olmasını sağlayacak” tabirlerini kullandı.

ARTIRIM BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE OLDU

Almanya’da zarurî minimum fiyat uygulaması 2015 yılı Ocak ayında yürürlüğe girmiş, patron ve sendikalardan oluşan Minimum Fiyat Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda fiyatta artırımlara gidilmişti. Son olarak yıl başında 9,82 euro olarak belirlenen taban fiyatın 1 Temmuz’da 10,45 euroya çıkarılması öngörülüyordu. Koalisyon hükümeti ise Komite tekliflerinin dışına çıkarak bir kezliğine yasal düzenleme yoluyla artırımda uzlaşmıştı.

Almanya’da şu anda yaklaşık 6,2 milyon insanın saatte 12 eurodan daha az bir fiyatla çalıştığını belirtiliyor.