Rusların yaptırımlar nedeniyle tehlikeye giren 21,3 milyar dolarlık doğal gaz projesini Türk şirket kurtaracak

Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde Batı dünyasından ağır yaptırımlara maruz kalan Rusya’nın en büyük doğal gaz...

Rusların yaptırımlar nedeniyle tehlikeye giren 21,3 milyar dolarlık doğal gaz projesini Türk şirket kurtaracak

Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde Batı dünyasından ağır yaptırımlara maruz kalan Rusya’nın en büyük doğal gaz şirketi Novatek’in 21,3 milyar dolarlık yatırımı tehlikeye girdi. Sibirya bölgesinde inşa edilecek Arktik LNG 2 projesiyle ilgili Yunan basını, şirketin batı teknolojisine bağımlı olduğu lakin yaptırımlar nedeniyle doğal gaz projesinin tehdit altında olduğu belirtildi.

TÜRK ŞİRKET İLE MASAYA OTURACAKLAR

Novatek’in projesinden Baker Hughes, Saipem ve Technip’in geri çekilmesinden sonra Rus devine Türkiye’den yardım gelebileceğini yazıldı. Buna nazaran şirketin Türk şirketi Karpowership ile görüşeceği belirtilirken Rus şirketin mutabakat yapmaktan öbür seçeneği olmadığı vurgulandı.

Analiz yazısında şu sözler yer aldı;

Güç gemisinin, Baker Hughes tarafından teslim edilecek türbinlerin yerini alabileceğine inanılıyor. Amerikan şirketi, Arctic LNG 2 üzerine 20 adet LM9000 türbini inşa edecekti. Yaptırımlar uygulanmadan evvel türbinlerden yalnızca dördü teslim edildi ve Baker Hughes Rusya’dan çekildi. Bunların sonuncusu 25 Mayıs’ta Murmansk dışındaki Belokamenka’ya gönderildi.

Karpowership, 2010’dan bu yana, bugün az gelişmiş güç sistemlerine sahip ülkelere güç sağlayan 25 güç gemisi inşa etti. Bu tip gemiler şu anda 10 Afrika ülkesinde, ayrıyeten Orta Doğu ve Latin Amerika’da faaliyet göstermektedir. Elektrikli gemiler, mavnalara yahut gemilere monte edilmiş yüzer güç santralleridir ve ağır akaryakıt, dizel yakıt yahut doğal gazla çalışabilir.

ŞİRKETLER BİR BİR PROJEDEN ÇEKİLDİ

Anahtar bileşenler Fransız Technip şirketi tarafından tasarlanmıştır. Bir öteki değerli ortak, İtalyan mühendislik şirketi Saipem ve Türk şirketi Renaissance Heavy Industries’in ortak teşebbüsü olan Saren BV’ydi. Kommersant’ın bildirdiğine nazaran, Technip ve Saipem artık Arctic LNG 2’den çekildi ve Novatek bunları Nova Energies ve Green Energy Solutions ile değiştirdi. Birinci şirketin Rus Nipigaz’ın bir yan kuruluşu olduğu, ikincisinin ise Birleşik Arap Emirlikleri’ne kayıtlı yepisyeni bir şirket olduğu söyleniyor.

Ayrıca değerli kesimler üreten Çinli tersaneler de Novatek ile çalışmayı bırakma kararı aldı. Novatek’in devasa yapıları için sonuçlar dramatik olabilir. Muazzam Arctic LNG 2 projesi büsbütün durursa, Belokamenka alanı sonunda hayalet bir kente dönüşebilir.