Bilişim Zirvesi’23 Teması “23 Enigma” Olarak Açıklandı

Bilimle teknolojinin kesişiminde geleceğe ışık tutan, ilham veren iş tecrübelerinin paylaşıldığı, güçlü iş birliklerinin oluşturulduğu Bilişim...

Bilişim Zirvesi’23 Teması “23 Enigma” Olarak Açıklandı

Bilimle teknolojinin kesişiminde geleceğe ışık tutan, ilham veren iş tecrübelerinin paylaşıldığı, güçlü iş birliklerinin oluşturulduğu Bilişim Zirvesi’nin 2023 ana teması belirlendi. 23 Kasım 2023’te 23.sü gerçekleştirilecek olan tepe, Cumhuriyetimizin 100. yılında “1923’ten 2023’e 23 parantezinde ‘Enigma’” temasıyla teknolojinin ömrümüze kattıklarını “23” sayısının gizemiyle ele alacak.

Bireylerin, şirketlerin ve ülkelerin olmazsa olmazı haline gelen teknoloji ve bilişimin yol haritasının belirlenmesi, geliştirilmesi için 2000 yılından bu yana gerçekleştirilen Bilişim Zirvesi’nin 2023 temasıyla ilgili bilgi veren BTHABER Şirketler Kümesi Lideri Murat Göçe, her yıl farklı bir noktaya odaklandıklarını hatırlatarak, “Son yıllarda yapay zekâ ana temasıyla yeni akıllı dünya iktisadını irdelemiştik. Peşi sıra ‘Verinin Gücü’ ve ‘Kuantum Teknolojileri’ni masaya yatırmış, akabinde tüm gelişmiş teknolojilerini birleştirerek ve birlikte kullanarak ileriye gidilmesi planıyla ‘Evren Sanatı’nı ömür çiçeği formuyla derinlemesine ele almıştık. 2022 yılında gerçekleştirdiğimiz dorukta ‘kendini ve etrafını içinde bulunduğu bataklığa karşın devamlı temizleyen lotus üzere teknoloji de insanın sebep olduğu, dünyanın ömrünü kısaltan tüm sorunları çözerek ‘Dünyayı Teknoloji Kurtaracak’ dedik” dedi. 

23. Bilişim Zirvesi’nin 23 Kasım 2023’te yapılacağını tabir eden Göçe şunları söyledi: “Çağlar boyunca sayıların gizemi üzerine pek çok çalışma yapılmış hatta sanata da husus olmuştur. Bu sayıların tahminen de en gizemlisi 23’tür. ‘23 muamması/enigma’ tüm olayların 23 sayısıyla, permütasyonlarıyla ya da 23 ile bağlı bir sayıyla ilgili olduğu inancıdır. Bu sayının birçok gizemli tesadüfte gizli olduğuna, bunu lakin fark edebilenin gördüğüne de inanılır. Zirvemizin 23.sünün 2023 yılına denk gelmesi, ana tema olarak ‘23 muamması’ üzerine odaklanmamızı sağladı. 2023 yılı tıpkı vakitte Cumhuriyetimizin de 100.yılı. Yüzyıllık serüvende bilgisayarın atası kabul edilen enigma şifre çözücüler ile başlayan teknolojinin hayatımızda yarattığı değişimi ve dönüşümü ‘görüyor’, bilhassa yerli ve ulusal üretimin baş döndüren bir süratle gelişmesine de şahitlik ediyoruz. Bu heyecan veren kıssanın kesimi olmuş ve olacak tüm paydaşlarımızı 23. sefer Bilişim Zirvesi’nde buluşturacak olmanın memnunluğunu yaşıyoruz. 23 hepimize uğur getirsin.” 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı