Ruhumuza takviye kuvvet şart

İSTANBUL (İGFA) – COVID-19 salgını tüm dünyayı ve hayat üsluplarını değiştirdi. Salgınla birlikte daha da...

Ruhumuza takviye kuvvet şart

İSTANBUL (İGFA) – COVID-19 salgını tüm dünyayı ve hayat üsluplarını değiştirdi. Salgınla birlikte daha da ağırlaşan ekonomik şartlar, kendimizi daima tehlike ve tehdit altında hissetmemiz, toplumsal etkileşimimizin temassız ve aralıklı niteliği, hatta vakit zaman izolasyon, başka tüm şeylerle birlikte ruhsal sıhhatimizi da derinden etkiledi ve etkilemeye devam ediyor.

Sağlığımıza dikkat ederek ve hakikat vitaminleri gerçek halde tüketerek vücudumuza ve ruhumuza takviye olabileceğimizi belirten Dr. Elif Pahsa; “Vücudumuzdaki vitamin ve minerallerin eksikliğinin ruh sıhhati üzerinde güçlü tesirleri bulunuyor. Bu tesirin olumlu ya da olumsuz olması ise tüketilen besinlerin bedenimize kâfi vitamini sağlayabildiği ile ilgili. Örneğin, magnezyum ve melatonin düzeyine takviye olan destekler uzun vadede vücut sıhhatini olduğu kadar ruh sıhhatini da düzeltmede yardımcı oluyor. Magnezyum eksikliği yorgunluk ve halsizliğe sebep olduğu için depresyon riskini artıyor ve bu eksikliğin tamamlanması için besinlerin yanında destek besinleri da kullanmak gerekiyor. Bilhassa Magnezyum L-Treonat’ın beyin hücrelerinde magnezyum düzeyini artırması ile bilişsel işlevler üzerindeki olumlu tesiri, genel ruh sıhhatine da olumlu yansıyor. Bu Bedenimizdeki melatonin eksikliği ise uykuya geçmede büyük sorun yarattığı için ruh sıhhatimizin bozulmasında büyük tesir sahibi. Melatonin içeren destek besinler sayesinde uyku sorunları çözülerek ruh sıhhati da korunmuş oluyor” dedi.

Ruh ve vücut sıhhati için destek besinlerin değeri hayli fazla

Ruh ve vücut sıhhatimizi korumak için kimi kıymetli vitaminleri her besinden alamayacağımızın ehemmiyetini vurgulayan Dr. Elif Pahsa “Şüphesiz, hepimiz çok ağır hayatlar yaşıyoruz. Aile, okul, iş, toplum ve öteki yükümlülükler ruh sıhhatimizi olumsuz istikamette etkileyebiliyor. Bütün bu gerilim bedeni son derece zorluyor ve bağışıklık sistemini de zayıflatıyor. Bu aksilikleri istikrarlı beslenmenin yanında Omega 3, Vitamin D, B kompleks vitaminleri, B12 vitamini, fosfatidil serin, taurin, glisin ve n-asetil sistein üzere desteklerle desteleyerek hem vücut hem de ruh sıhhatimizi koruyabiliriz” dedi.