Uzman doktor uyardı: “Genel vücut ağrılarının altındaki neden yanlış ayakkabı seçimi”

– Uzman tabip uyardı: “Genel beden ağrılarının altındaki neden yanlış ayakkabı seçimi” DİYARBAKIR – Uzun...

Uzman doktor uyardı: “Genel vücut ağrılarının altındaki neden yanlış ayakkabı seçimi”

– Uzman tabip uyardı: “Genel beden ağrılarının altındaki neden yanlış ayakkabı seçimi”

DİYARBAKIR – Uzun mesai nedeniyle ayakta duran vatandaşların yanlış ayakkabı seçimleri topuk dikenine neden olduğu ortaya çıktı.

Memorial Dicle Hastanesi’nde vazifeli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Emine Kolu, uzun mesai yapan meslek guruplarında en fazla görülen ve yanlış ayakkabı seçimlerinin şikayetlerinin başını çeken kalkaneus halk ortasında topuk dikeni olarak bilinen hastalıkla ilgili ihtarlarda bulundu. Kolu, “Özel ayak hastalıkları kümesinden kalkaneus halk ortasında topuk dikeni diye bilinen hastalıktır. Topuk dikeni özelikle diyabettik hastalarda, romatoloji hastalığı olanlarda, yanlış ayakkabı seçimi yapan hastalarda görülebilir. Bilhassa taban kısmı ince olan ve sert olan ayakkabı kullanımında görülebilir. Olağanda hepimizin ayak tabanında kalkaneus topuk kemiği dediğimiz kemik vardır, ve bu bir yastıkçıkla korunaktadır. Aslında daima yanlış ayakkabı seçimi, obezite kilo sorunları nedeniyle ve bir ekip ek hastalıklarında bir ortaya gelmesi sonrasında o ayak bileğinin altındaki yastıkçık vakitle aşınır. Aşınması sonrası no spesifik bir inflamasyon dediğimiz bir olay gerçekleşir ve bu vakitle kemik yapıya dönüşür” dedi.

Bu hasta kümelerinde sabah uyandıklarında topuk altından iğne batıyormuşçasına ya da uzun müddet oturduktan sonra kalktığında yeniden tıpkı biçimde iğnelenme formunda şikayetlerle kendilerine müracaatların geldiğini belirten Dr. Kolu, “Topuk dikeni olağan grafilerimizde çok kolay bir halde teşhisini koyduğumuz ayak hastalığıdır. Bilhassa yeniden bu hastalarda ayakkabı seçimi konusunda bilgilendiririz. Bilhassa slikonpedler veririz. Bilhassa topuk kısmında, topuk kısmının ortası dediğimiz delik olan topuk yastıkçıları tercih edebilirler bu hastalar. Bilhassa uzun mesai saatleri boyunca çalışan birtakım meslek kümesindeki arkadaşlarım için söylüyorum. Uzun saatler boyunca ayakta duran şahıslar için ayakkabı seçimi çok daha kritik değer taşımaktadır. Hastanın genel beden ağrıları, kas ağrıları, kas yorgunluğu açısından bakılınca da rahat olmayan ayakkabı, önemli bir gerilim faktörüdür hasta için. Hem ruhsal olarak işini rahat yapabilmesi, ağrı hissetmemesi, kas ağrısı ve kas yorgunluğu olmaması açısından uygun ayakkabı seçimini çok önemsemekteyiz” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Murat Başal – Sıhhat