Türkiye’nin Hindistan’dan hastalıklı buğday ithal ettiğine yönelik iddialara bakanlıktan yanıt: Yurda girişine izin verilmedi

Toplumsal medyadaki “Hindistan’dan ithal edilen buğdaylarda Hint sürmesi hastalığı görüldüğü” argümanları üzerine açıklama yapan Tarım...

Türkiye’nin Hindistan’dan hastalıklı buğday ithal ettiğine yönelik iddialara bakanlıktan yanıt: Yurda girişine izin verilmedi

Toplumsal medyadaki “Hindistan’dan ithal edilen buğdaylarda Hint sürmesi hastalığı görüldüğü” argümanları üzerine açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’nin Hindistan’dan buğday ithal etmediğini yineledi.

“HASTALIĞI OLAN BUĞDAYLARIN ÜLKEYE GİRİŞİNE MÜSAADE VERİLMİYOR”

Bakanlığın, Twitter hesabından yapılan açıklamaya nazaran, Türkiye’ye buğday ithalatında yapılan bitki sıhhati denetimleri, 5996 Sayılı Kanun ile bu kanuna bağlı hazırlanan Bitki Sıhhati Yönetmeliğince yapılıyor. Hint sürmesi (Tilletia indica) hastalığı olan buğdayların, ülkeye girişine müsaade verilmiyor. Buğday ithalatında geldiği ülke ve menşeine bakılmaksızın, yüzde 100 tahlil yapılarak Hint sürmesi hastalığından ari eser olması durumunda ülkeye girişine müsaade ediliyor. Bu uygulama yalnızca Hindistan değil tüm ülkelerden gelen buğday ithalatında da yapılıyor.

HUDUT DENETİMLERİNDE TAHLİL YAPILIYOR

Buğday ithalatında, Hint sürmesi hastalığı için tahlil yapılacağı ve kelam konusu eserlerin ülkeye girişine müsaade verilmeyeceği, 2020 ve 2021 yıllarında tüm ülkelerin Memleketler arası Bitki Muhafaza Kontratı (IPPC) temas noktalarına elektronik posta aracılığıyla bilgilendirme yapıldığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu durum hem ülkelerin resmi yetkilileri hem de ithalat ve ihracat yapan özel kesim tarafından bilindiğinden ötürü Hint sürmesi hastalığı olan ülkelerden ithalat müracaatları yapılmamaktadır. Rastgele bir ithalat teşebbüsü olması durumunda da hudut denetimlerinde yapılan tahliller ile tespit edilerek girişlerine müsaade verilmemektedir. Hindistan menşeili buğday ithalatı için toplumsal medyada yer alan kelam konusu firma tarafından, ithalat başvurusu yapılmış olup, tahlil süreçleri yapılmıştır. Tahlil raporu sonucuna nazaran, buğdayda Hint sürmesi hastalığı tespit edilmiştir.”

“GEREKLİ TÜM ADIM TİTİZLİKLE YAPILMAKTA”

Bitki Sıhhati Yönetmeliği’nin, “Ülkeye girişi yapılmak istenen bitki ve bitkisel eserler ile öteki unsurların, bitki sıhhati tarafından tehlikeli ve ziyanlı olduğunun tespiti halinde, yükümlüsü tarafından derhal yurt dışı edilir” kararı gereği ilgili gümrük müdürlüğüne ve firmaya, ithalatın uygun olmadığının yazıyla bildirildiği vurgulanan açıklama, şöyle devam etti:

“Hint sürmesi hastalığı olması nedeniyle buğdayın yurda girişine müsaade verilmemiştir. Türkiye Hindistan’dan buğday ithalatı yapmamaktadır. Toplumsal medyada ‘İthalat Belgesi’ diye paylaşılan doküman ‘Bitki Sıhhati Belgesi’dir. Husus hassasiyetiyle, tüm ünitelerimiz tarafından takip edilmektedir. Bakanlığımız, halkımızın sıhhatini korumak için gerekli bütün adımları titizlikle atmakta ve sıhhatsiz eserlerin ülkemize girişine müsaade vermemektedir.”

AA / Mehtap Yılmaz Özdemir – İktisat