Rönesans, EBRD ile sıhhat altyapı yatırımlarında kullanmak üzere yeni bir finansman için anlaştı

EBRD, Rönesans Sıhhat Yatırım A.Ş.’ye sıhhat altyapı yatırımlarında kullanmak üzere yeni bir finansman sağladı. Mutabakat...

Rönesans, EBRD ile sıhhat altyapı yatırımlarında kullanmak üzere yeni bir finansman için anlaştı

EBRD, Rönesans Sıhhat Yatırım A.Ş.’ye sıhhat altyapı yatırımlarında kullanmak üzere yeni bir finansman sağladı. Mutabakat ile Rönesans Sıhhat Yatırım’a 75 milyon euroluk uzun vadeli finansman sağlanacak. Rönesans Holding İdare Şurası Lideri İpek Ilıcak Kayaalp, “Sağlık altyapısına yönelik yatırımlarımız çerçevesinde EBRD ile uzun soluklu iş birliğimizi güçlendiriyoruz. EBRD’nin sıhhat altyapı çalışmalarına dayanağı ve şirketimize olan itimadı çok pahalı.” dedi.

 

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Rönesans Holding’in küme şirketi olan Rönesans Sıhhat Yatırım A.Ş.’ye hastane kamu-özel iştiraki (PPP) yatırımları için 75 milyon euroluk uzun vadeli finansman sağlayacak. EBRD’nin sıhhat dalını desteklemek için sağladığı muahede ile ilgili olarak EBRD yetkilileri ve Rönesans Holding İdare Konseyi Lideri İpek Ilıcak Kayaalp’ın katıldığı bir imza merasimi düzenlendi. Finansman gelirleri, EBRD’nin kurumsal yönetişim ve iklim riski idaresini geliştirme yaklaşımı doğrultusunda Rönesans Sıhhat Yatırım’ın yatırım harcamalarının finansmanında ve genel kurumsal hedefler için kullanılacak. Rönesans’ın Türkiye’de tamamlanan ve devam eden sıhhat projelerinde toplam 9 bin yatak kapasitesi bulunuyor.

 

İpek Ilıcak Kayaalp: EBRD’nin şirketimize inancı çok değerli

İmza merasiminde konuşan Rönesans Holding İdare Şurası Lideri İpek Ilıcak Kayaalp, “Sağlık dalındaki yatırımlarımız çerçevesinde EBRD ile uzun soluklu iş birliğimizi güçlendiriyoruz. Türkiye’de toplumsal donatı projelerine yapılan yatırımlara büyük değer veriyoruz. Bilhassa EBRD’nin sıhhat altyapı çalışmalarına dayanağı ve şirketimize olan inancı çok pahalı.” dedi.

 

Rönesans Holding’in 30 ülkedeki şirketleri ile gerçekleştirdiği yatırım ve satın almalarını yalnızca sıhhat kesiminde değil, güç ve endüstriyel tesislerde de sürdürdüğünü belirten İpek Ilıcak Kayaalp, “Rönesans olarak en büyük önceliğimiz, beşere paha katmak, sürdürülebilir bir geleceği odağımıza almak. Toplumsal kalkınmayı ve yeşil, düşük karbonlu yatırımları destekleyen bu ve gibisi finansmanlar, sürdürülebilirliğe daha çok odaklanmamıza imkan tanıyor. Rönesans Holding olarak sıhhat, sanayi ve güç başta olmak üzere yeni yatırımlarımızda sınıfının en uygunu verimli teknolojileri kullanarak karbon salınımını minimumda tutmayı hedefliyoruz. Bu projenin ve EBRD iş birliğinin bizim için en değerli taraflarından biri toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve taciz konusunda yapacağımız çalışmalar. Daha evvel de gerçekleştirdiğimiz pilot çalışmalarla Rönesans’ın insan kaynakları süreçlerini, siyaset ve prosedürlerini kontratlı durumlar da dahil olacak halde kapsamlı biçimde güçlendirerek, sıhhat bölümünde bayanlar ve erkekler için eşit fırsatların teşvik edilmesini sağladık. Artık, çalışmalarımızı daha da genişleteceğiz.” halinde konuştu.

 

İş birliği üzerine konuşan EBRD Türkiye Yönetici Yöneticisi Arvid Tuerkner, “Rönesans ile uzun bir paydaşlık geçmişimiz var, ve bu projede onlarla birlikte çalışmaktan memnunluk duyuyoruz. Bu proje hastane altyapı yatırımlarını güçlendirerek, şirketin ülke genelindeki en geniş toplumsal altyapı ve Kamu Özel İşbirliği platformuna dönüşümünü sağlayacaktır. Bunun yanı sıra bu proje Rönesans Sıhhat Yatırım’ın finansal dayanıklılığını ve sürdürülebilirlik performansını da artıracak. Rönesans’ın tüm çalışmalarının Türkiye’deki toplumsal altyapı projelerine büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz.” sözlerini kullandı.

 

Rönesans Sıhhat Yatırım kapsamlı bir plan uygulayacak

 

Kurumsal idare ve sürdürülebilir kalkınmanın en yüksek standartlarını takip eden Rönesans Holding ve Rönesans Sıhhat Yatırım, EBRD iş birliği sürecinde kurumsal yönetişim ve iklim riski idaresini geliştirmek için kapsamlı bir Çevresel ve Toplumsal Hareket Planı uygulayacak. Ayrıyeten Rönesans Sıhhat Yatırım, daha evvel EBRD, IFC ve CDC (Birleşik Krallık’ın eski kalkınma finans kurumu) tarafından hazırlanan kılavuz evraka uygun olarak toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve taciz konusunda uygulanabilir adımlar atacak.

 

Öte yandan Rönesans Sıhhat Yatırım A.Ş’nin Fransız Meridiam Milletlerarası Yatırım Fonu ve Japon Sojitz ile bir arada hayata geçirdiği beş hastanenin tümü LEED GOLD sertifikasına sahip olup Meridiam, Samsung C&T ve İstanbul Portföy ile hayata geçireceği yeni sıhhat yatırımının da LEED (Enerji ve çevresel dizaynda liderlik) sertifikası alması planlanıyor. 

 

EBRD, 2009 yılından bu yana Türkiye’de neredeyse tamamı özel bölüme olmak üzere yaklaşık 17 milyar euro yatırım yaptı. EBRD’nin 7,3 milyar Euro’luk Türkiye portföyü, Banka’nın yatırım yaptığı 38 iktisat ortasında en büyüğüdür.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı