Hepsiburada Yılın Üçüncü Çeyreğinde 17,4 Milyon Siparişle yüzde 66 Büyüdü

Güçlü büyüme performansını sürdüren Hepsiburada, 3. çeyrekte 10,7 milyar TL toplam satış hacmine ulaştı. Hepsiburada’nın...

Hepsiburada Yılın Üçüncü Çeyreğinde 17,4 Milyon Siparişle yüzde 66 Büyüdü

Güçlü büyüme performansını sürdüren Hepsiburada, 3. çeyrekte 10,7 milyar TL toplam satış hacmine ulaştı.

  • Hepsiburada’nın toplam satış hacmi yılın 3. çeyreğinde 2021’in tıpkı devrine nazaran 66 artarak 10,7 milyar TL’ye ulaştı.
  • Hepsiburada platformu üzerinden verilen toplam sipariş adedi, geçen yılın tıpkı çeyreğine kıyasla 26 artarak 17,4 milyona yükseldi.
  • Platform üzerinden satış yapan aktif satıcı sayısı 42artışla 94,3 bine, ürün adedi ise 89 artışla 145 milyona ulaştı.
  • Hepsiburada, yılın üçüncü çeyreğindeki müşteri sayısını 11 oranında artırarak 11,8 milyona çıkarırken, müşteri başına düşen sipariş sıklığı ise 4,4’ten 5,4’e çıktı.
  • Hepsiburada, daha evvel 60 civarı olarak açıkladığı 2022 yıl sonu toplam satış hacmi büyümesi kestirimini 70 civarına yükseltti.
  • Hepsiburada’nın süratli ve inançlı yeni kuşak ödeme yolu Hepsipay ise 3. çeyrek sonu prestijiyle 9,2 milyon, Kasım ayında ise 10 milyon kullanıcıya ulaştı.

Dünya teknoloji borsası Nasdaq’ta süreç gören Türkiye’nin birinci ve tek şirketi Hepsiburada, 2022 yılının 3. çeyrek sonuçlarını açıkladı. Hepsiburada güçlü performansını ve büyümesini sürdürerek e-ticaret için stratejik değere sahip tüm göstergelerde başarılı sayılara imza attı.

Üçüncü çeyrekte 17,4 milyon sipariş ile büyümeye devam

Hepsiburada’nın toplam satış hacmi 2022 yılının üçüncü çeyreğinde geçen yılın birebir çeyreğine kıyasla 66 oranında artarak 10,7 milyar TL’ye ulaştı.

Müşterilerin Hepsiburada platformu üzerinden verdiği sipariş adedi 2021’in üçüncü çeyreğine nazaran 26 artış kaydetti ve 17,4 milyona yükseldi. 2021’in 3. çeyreğinde 10,7 milyon olan etkin müşteri sayısı bu yılın 3. çeyreğinde 11 artışla 11,8 milyon olurken; 4,4 olan sipariş sıklığı ise 2022’nin 3. çeyreğinde 21 artarak 5,4’e çıktı.

94 bin satıcı ve 145 milyon eser tek bir platformda

Hepsiburada’nın, satıcılarına ve KOBİ’lere sunduğu kapsamlı imkânlar ve satıcı tecrübesini geliştirmeye yönelik adımları, faal satıcı tabanının genişlemesine katkıda bulundu. Böylece Hepsiburada platformundaki faal satıcı sayısı geçen yılın birebir çeyreğine nazaran 42 oranında artış gösterdi ve 94,3 bine yükseldi. Hepsiburada’nın 2017 yılında başlattığı Bayan Girişimcilere Teknoloji Gücü programı ile dayanak sağlanan bayan girişimcilerin sayısı ise yaklaşık 38 bine ulaştı.

Hepsiburada 2021 Eylül sonu prestijiyle 76,9 milyon olan eser sayısını 30 Eylül 2022 prestijiyle 89 artışla 145 milyona çıkararak eser tekliflerini güçlendirdi. Öte yandan toplam satışlar içinde pazaryeri hissesi üçüncü çeyrekte 68,2 olarak gerçekleşti.

Hepsipay 10 milyon kullanıcıyla başkan fintech oyuncusu olma yolunda

Hepsiburada’nın e-cüzdan ve ödeme geçidi tahlili sunan yeni jenerasyon ödeme yolu Hepsipay 2022 yılın 3. çeyreğinin sonu prestijiyle 9,2 milyon, Kasım ayında ise 10 milyon kullanıcıya ulaştı. Hepsiburada platformunda yapılan toplam satışların 44’ü Hepsipay’in kolay ve inançlı ödeme tahlili Hepsipay Cüzdanım aracılığıyla yapıldı.

3. çeyrekte gelişmiş müşteri doğrulama ve e-cüzdan yetenekleriyle alışveriş tecrübesini zenginleştiren Hepsipay’in kullanıcıları, ayrıyeten mevcut kredi yahut banka kartlarından para transferi yapabilme imkanına ek olarak, kart kullanmaya gerek kalmadan banka hesaplarından da e-cüzdanlarına havale yapabiliyor.

Hepsipay’in sunduğu Çabucak Al Sonra Öde uygulaması 115 binin üzerinde müşteriye gereksinimlerini ertelemeden ve kredi kartı limitlerine takılmadan alışveriş yapma imkânı sundu.

Hepsiburada müşterilerin tercihi olmaya devam ediyor

“Hepsiburada Premium”, Kapında İade, Yarın Kapında, Çabucak Al Artık Öde üzere yenilikçi servislerle farklılaşan Hepsiburada, müşteri sadakati ve tecrübesini ölçmede kullanılan bağımsız Net Tavsiye Skoru (NPS) performansına nazaran bölüm liderliğini 2022’nin 3. çeyreğinde de korudu. Hepsiburada, bağımsız araştırma kuruluşu FutureBright’ın E-ticaret NPS (Net Promoter Score/Tavsiye Etme Skoru) Araştırması” sonuçlarına nazaran 3. çeyrekte Türkiye’nin “En Çok Tavsiye Edilen E-Ticaret Markası” olma muvaffakiyetini sürdürdü.

Hepsiburada’nın sadakat programı “Hepsiburada Premium” Kasım sonu prestijiyle 500 bin üyeyi aştı. Hepsiburada Premium aboneleri, fiyatsız kargo, ve 3 para iadesi, ikram BluTV üyeliği üzere çok çeşitli avantajlara sahip oldu.

Hepsiburada siparişlerinin 84’ü sonraki gün teslim edildi

Hepsiburada’nın kargo hizmeti veren firması HepsiJet Türkiye genelindeki yaygın dağıtım ağıyla teslimatlarını sürdürdü. HepsiJet, 3. çeyrekte satıcısı Hepsiburada olan siparişlerin 84’ünü Türkiye’nin dört bir yanına sonraki gün teslim etti.

HepsiJet’in 81 ilin tamamında büyük hacimli eserler için sağladığı teslimat ve iade servisi HepsiJet XL ise hizmet ağıyla müşteri tecrübesinde yarattığı fark ile yaklaşık 99’lık müşteri memnuniyet puanını korudu.

3. Çeyrekte Enflasyondan Arındırılmış Toplam Satış Hacmi 11 milyar TL oldu

Hepsiburada, ayrıyeten Türkiye’yi dünya teknoloji borsası Nasdaq’da temsil eden birinci ve tek Türk şirketi olarak, milletlerarası finansal raporlama standartları ile ahenk çerçevesinde 2022 3. çeyrek bilgilerini geçen çeyrekte olduğu üzere enflasyon tesirinden arındırarak da açıkladı. Hepsiburada’nın 2022 yılının 3. çeyreğinde enflasyon muhasebesine nazaran hesaplanan toplam satış hacmi 11 milyar TL olarak gerçekleşti. Finansal bilgilerin enflasyona nazaran tekrar muhasebeleştirilmesi sonucunda yılın birinci dokuz ayında gerçekleşen toplam satış hacmi bir evvelki yılın birebir devrine kıyasla 1 azaldı.

Büyüme maksadı yükseltildi

Elde ettiği başarılı performans sonucunda, Hepsiburada daha evvel 2022 yılının tamamı için duyurduğu 60 civarındaki toplam satış hacmi büyümesi amacını, 70 civarına yükseltti. Ayrıyeten, disiplinli nakit ve maliyet idaresi sayesinde 2022 yılında faiz, amortisman ve vergi öncesi kârlılığın toplam satış hacmine oranına ait varsayım -2,5 ila -3,0 seviyesinde korundu.

Hepsiburada CEO’su Emirdağ: Güçlü kabiliyetlere sahip, entegre bir teknoloji ekosistemi geliştirdik

Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ, 2022 yılı 3. çeyrek finansal sonuçlarıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu çeyreği de güçlü bir performansla tamamladık ve kârlılık yolunda ilerlemeye devam ettik. Bu yüksek performans, müşteri tecrübesi odağımız, satıcı ve eser tabanlarındaki genişleme, aktif ve hakikat bilgi kullanımı, pazarlama aktivitelerindeki verimlilik ve disiplinli nakit ve maliyet idaresi sayesinde mümkün oldu.

Hem sipariş sıklığındaki artış hem de etkin müşteri büyümesi sayesinde toplam sipariş adedi geçen yılın tıpkı çeyreğine nazaran 26 arttı. Ayrıyeten, finansal teknolojiler alanında da ilerleme kaydetmeye devam ettik. Bu kapsamda Hepsipay gelişmiş müşteri doğrulama ve e-cüzdan yetenekleriyle alışveriş tecrübesini zenginleştirecek yeni özellikler geliştirmeye odaklandı. Kasım ayı ortasında Hepsipay 10 milyon cüzdan kullanıcısını aştı.

Müşterilerimize ve iş ortaklarımıza yarar yaratabilmek gayesiyle tüm takımımızla var gücümüzle çalışıyoruz. Birlikte yalnızca e-ticarette değil, birebir vakitte finansal teknolojiler, lojistik, reklam hizmetleri ve gibisi alanlarda da güçlü kabiliyetlere sahip entegre bir teknoloji ekosistemi geliştirdik. Türkiye’nin Hepsiburadası olarak iş ortaklarımız, teknolojimiz, ticaret ekosistemimiz, takımımız ve kültürümüzle Türkiye‘yi küresel arenada temsil eden bir marka olmanın gururunu ve sorumluluğunu taşıyoruz. Ülkemizde yerli e-ticaret ekosistemi ve teknolojilerinin gelişmesine liderlik etme ve müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştırma gayemiz doğrultusunda, Türkiye’nin teknolojiyle ve e-ticaretle üretilen katma bedelinin tekrar Türkiye’de yatırıma dönüşmesi ve global muvaffakiyet öyküsü olması için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı