Putin’den gözdağı: Batı, Ukrayna’ya uzun menzilli füzeler tedarik ederse daha önce dokunulmamış hedefleri vururuz

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, başta ABD olmak üzere Batı’nın Ukrayna‘ya silah yardımını sürdürdüğü bu...

Putin’den gözdağı: Batı, Ukrayna’ya uzun menzilli füzeler tedarik ederse daha önce dokunulmamış hedefleri vururuz

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, başta ABD olmak üzere Batı’nın Ukrayna‘ya silah yardımını sürdürdüğü bu günlerde; Rus devlet televizyonu Russia 1’e röportaj verdi.

“SİLAHLARIMIZI VURMADIĞIMIZ GAYELERİ VURMAK İÇİN KULLANACAĞIZ”

Putin, Batı’nın Ukrayna‘ya uzun menzilli füzeler tedarik etmesi halinde, Moskova‘nın daha evvel dokunulmamış maksatları vuracağını söyledi;

“Uygun sonuçları çıkaracağız ve silahlarımızı daha evvel vurmadığımız gayeleri vurmak için kullanacağız.”

“ÇATIŞMAYI UZATMAK İSTİYORLAR”

Putin ayrıyeten; Kiev’e yeni silah teslimatlarının çatışmayı uzatmayı amaçladığını belirtti.

BATI’NIN TEDARİK ETTİĞİ TANKLAR VURULDU

Öte yandan Rusya, haftalar sonra Ukrayna‘nın başşehri Kiev yeni bir taarruz gerçekleştirdi. Moskova idaresi, hücumda Avrupa tarafından tedarik edilen tankların tutulduğu alanın maksat alındığını tez ederken, Ukrayna ise roketlerin hiçbir tankın yer almadığı tren tamirat tesisini vurduğunu söyledi. Akının akabinde kentin üzerinde siyah dumanlar yükseldiği görüldü. Taarruzda en az bir kişinin ziyan gördüğü belirtildi. Rus birlikleri, Ukrayna’nın kuzeyindeki Donbas bölgesine yönelik taarruzlarını yoğunlaştırmasıyla birlikte başşehir Kiev büyük ölçüde ataklardan kurtulmuştu. Kentte hayat yavaş yavaş olağana dönerken, barlar ve kafeler yine açıldı ve halk da sokaklara dönmeye başladı. Lakin Cumartesi günkü akınla birlikte bu imaj ortadan kalktı.

FÜZELERİN GAYE ALDIĞI FABRİKA MÜHÜRLENDİ

Rus seyir füzeleri, kentin doğusundaki iki bölgeyi maksat aldı. Toplumsal medyada patlamaları gösteren birtakım görüntüler da paylaşıldı. Füzelerin gaye aldığı bölgelerden birinde hayat olağan akışında devam etti. Gaye alınan fabrika mühürlendi lakin etrafındaki işletmeler işlerine devam etti; belediye otobüsleri de bölgede yolcu indirmeyi sürdürdü. Moskova’nın tezine nazaran taarruzda, Avrupa’nın gönderdiği tanklar ve zırhlı araçların tutulduğu alan bombalandı. Kiev bu iddiayı, “açık yük vagonları ile tahıl arabalarının” tamirlerinin yapıldığı bir bakım tesisinin gaye alındığı gerekçesiyle reddetti.