Putin, Ukrayna tahılı için komşusunu işaret etti: Belarus üzerinden ihraç edilebilir

Ukrayna‘nın tahıl ihracatına Rusya‘nın mahzur olduğu tartışmaları sürerken, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin değerli açıklamalarda...

Putin, Ukrayna tahılı için komşusunu işaret etti: Belarus üzerinden ihraç edilebilir

Ukrayna‘nın tahıl ihracatına Rusya‘nın mahzur olduğu tartışmaları sürerken, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin değerli açıklamalarda bulundu.

“KİMSEYİ DURDURMUYORUZ”

Putin açıklamasında, Moskova’nın Ukrayna limanlarının tahıl ihracatını engellediği haberlerini yalanlayarak, “Ukrayna tahılı Belarus üzerinden ihraç edilebilir. Kimseyi durdurmuyoruz. Fakat bunun için Belarus’a uygulanan yaptırımların kaldırılması gerekiyor” dedi.

PUTİN UKRAYNA VE BATI’YI SORUMLU TUTTU

“YAPTIRIMLAR NEDENİYLE MESELELER KÖTÜLEŞTİ”

Öte yandan Putin, İngiltere ve ABD’nin Rus gübrelerine uyguladığı yaptırımlar nedeniyle global besin piyasalarındaki sıkıntıların daha da kötüleştiğini söyledi.

BUĞDAY ARZININ 3’TE 2’SİNİ OLUŞTURUYORLAR

Rusya ve Ukrayna, dünyanın buğday arzının yaklaşık üçte birini oluşturuyorlar. Lakin Ukrayna limanlarından tahıl ihracatı yapılamaması, mümkün bir global besin krizinin giderek büyümesine neden oluyor. Ukrayna birebir vakitte kıymetli bir mısır ve ayçiçek yağı ihracatçısı pozisyonunda. Batılı güçler, Ukrayna limanlarından tahıl ihracatı için ‘güvenli koridor’ oluşturulmasını fikrini tartışıyorlar. Lakin bu türlü bir koridor Rusya’nın onayını gerektiriyor.

İhlas Haber Ajansı / İktisat