Davutoğlu, Gezi olayları sırasında evine yapılan baskın çağrısıyla ilgili ilk kez konuştu: O geceyi asla unutamam

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, Seyahat Parkı hareketleri sırasında konutuna baskın yapılması için davet...

Davutoğlu, Gezi olayları sırasında evine yapılan baskın çağrısıyla ilgili ilk kez konuştu: O geceyi asla unutamam

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, Seyahat Parkı hareketleri sırasında konutuna baskın yapılması için davet yapılması hakkında birinci defa açıklamalarda bulundu. Bu vakte kadar spekülasyon olmaması için bu mevzu ile ilgili hiç konuşmayan Davutoğlu, o gün eşiyle birlikte yurt dışında olduğunu ve küçük kızının o gün meskende olduğunu belirtti. Davutoğlu, “O geceyi asla unutamam. Bir baba olarak neler hissettiğimi de varsayım edersiniz” diye konuştu.

“EVE BASKIN DAVETİ YAPAN KİŞİ ‘BENİ AFFEDİN’ DEDİ”

Sözcü müellifi Hürmet Öztürk’e gecenin ayrıntılarını anlatan Davutoğlu şu tabirleri kullandı;

“O anlattığınız olay da çerçeve de yanlışsız. Yaşanmış ve beni çok üzen bir olaydır. Hiçbir vakit da bu mevzuda konuşmadım. Konuta baskın davetini yapan, galiz küfürler eden kişi çok ağır bir ceza alacaktı. ‘Yeni evlendim, beni affedin, özür dilerim’ dedi. Son evrede, karar giyeceği vakit affettim. Seyahat davasının bütününde yanlışlıklar, eksiklikler var. Onlar daima konuşulabilir.

“BÜYÜK KIZIM ABD’DEN ARAYIP ‘NE YAPACAĞIZ?’ DİYE SORDU”

O geceyi asla unutamam. Bir baba olarak neler hissettiğimi de kestirim edersiniz. Ben ve eşim yurtdışındayız. Büyük kızımız da ABD’de doktora yapıyordu. Küçük kızımız Ankara’da konuttaydı. Toplumsal medyada konuta baskın davetleri yapıldığını öğrendiğimizde, ABD’den kızım arayıp, ‘Baba ne yapacağız kardeşimle ilgili’ diye telaşlanıyordu. Kolay değil yani. Bunlar da o günlerde yaşandı. Ben spekülasyonlar olmasın diye bu olaydan hiç bahsetmemiştim. Kamuoyu da sizin yazınızla öğrenmiş oldu. En azından madalyonun bir öteki yüzünü göstermiş oldunuz.

“ŞİKAYETİM OLMAMASINA KARŞIN BU BAHİSTE TENKİTLERE MUHATAP OLUYORUZ”

Davutoğlu, daha evvel Seyahat olayları hükümeti devirme teşebbüsü olarak yorumlandığı için açılan davada devrin başbakanı olarak, bakanların isimleriyle birlikte şikâyetçi olarak yer aldığını açıklamıştı.

Davutoğlu mevzuya ait olarak şunları kaydetti:

“Avukatlarıma da hukukçu Genel Lider Yardımcımız Ayhan Sefer Üstün’e de ‘Şikâyetçi olmamama karşın şayet Seyahat davasından çekilme prosedürü varsa bunu uygulayalım. Kimsenin hayatı kararmasın’ dedim. Şikayetim olmamasına karşın bu hususta tenkitlere muhatap oluyoruz. Hükümete dönük bir şey olduğu için bizden habersiz açılan otomatik davalar bunlar. Yani şikayetim olmadığı için yapacak bir şey yok.”