PKK destekçisi vekilin İsveç hükümetine yaptığı şantaj sonrası, İsveçlilerden bomba Erdoğan yorumu: Haklıymış

İsveç‘te meclisteki sağ partiler, çetelerin son yıllarda artan silahlı çatışmalarının önlenememesi nedeniyle 2 Haziran’da Adalet...

PKK destekçisi vekilin İsveç hükümetine yaptığı şantaj sonrası, İsveçlilerden bomba Erdoğan yorumu: Haklıymış

İsveç‘te meclisteki sağ partiler, çetelerin son yıllarda artan silahlı çatışmalarının önlenememesi nedeniyle 2 Haziran’da Adalet ve İçişleri Bakanı Johansson hakkında gensoru önergesi vermişti. Terör örgütü YPG/ Pkk destekçisi bağımsız Milletvekili Amineh Kakabaveh ise 5 günlük müddette 3 defa fikir değiştirerek en son hükümete takviye vermeyeceğini açıklamıştı.

İSVEÇ HÜKÜMETİNE ŞANTAJ YAPTI

Johansson hakkında bugün Meclis’te ele alınan gensoru önergesinde son anda hükümetten yana tutum koyan Kakabaveh, Expressen gazetesine yaptığı açıklamada, gelecek hafta yapılacak bütçe görüşmelerinde hükümetin aleyhinde oy kullanabileceği şantajında bulundu.

YPG/PKK İÇİN GÖRÜŞME YAPILMASINI İSTİYOR

Sosyal Demokrat Partisi’nin kendisiyle birkaç günde YPG/PKK için görüşme yapmasını isteyen Kakabaveh, aksi taktirde hükümetten takviyesini çekeceğini, bütçe görüşmelerinde aleyhte oy kullanacağını söyledi.

UZMANLARDAN “NATO ÜYELİĞİ SUYA DÜŞTÜ” YORUMU

İsveç basını da Kakabaveh’in YPG/PKK’nın “SDG” ismini kullanan elebaşlarından İlham Ahmed’in son dakika buyruğuyla kararını değiştirerek Johansson’un yanında yer aldığını sav etti. Akademisyenler ve gazeteciler de gensoru oylamasında Kakabaveh’in takviyesini alan hükümeti eleştirdi.

Akademisyen ve Orta Doğu Uzmanı Halil Karaveli, SVD’ye hükümetin Kakabaveh ile yaptığı karmaşık muahedenin uygunca ortaya çıktığını ve NATO üyeliğinin suya düştüğünü belirtti. Karaveli, İsveç hükümetinin Türkiye’nin taleplerini karşılamakta isteksiz olduğunu kaydetti.

“TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELER DAHA DA GÜÇLÜ HALE GELDİ”

Gazeteci muharrir Anna Dahlberg de hükümeti Kakabaveh’den yardım almakla suçlarken, Twitter’dan, “Şimdi ABD’nin Türkiye ile müzakerelerde, İsveç’in imdadına yetişmesi için dua etmeliyiz. Aksi takdirde Finlandiya, muhtemelen NATO’ya kendi başına girmeye çalışacaktır.” paylaşımında bulundu. İsveç devlet televizyonu yorumcusu (SVT) Mats Knutson’da hükümetin Türkiye ile geçen NATO müzakerelerinin güçlü olduğuna işaret ederek, Kakabaveh’den alınan takviyeden sonra daha güçlü bir hale geldiğini savundu.

İSVEÇLİLERDEN “ERDOĞAN HAKLIYMIŞ” PAYLAŞIMLARI

Astra Nordström ise “Ne için en gerilla asker Meclisimizde oturuyor. Magdalena Andersson pısırık, Morgan Johansson’dan daha kötü” paylaşımı yaparken, Kerstin Westenberg da “Erdoğan çok haklı” yanıtını verdi.

AA / Atila Altuntaş – Yeni