Online market alışverişi pandemi öncesine göre yüzde 70’in üzerinde arttı

Mastercard İktisat Enstitüsü Bilgilerine Nazaran Tüketiciler Tecrübelere ve Temel Gereksinimlere Öncelik Veriyor Mastercard İktisat Enstitüsü’nün...

Online market alışverişi pandemi öncesine göre yüzde 70’in üzerinde arttı

Mastercard İktisat Enstitüsü Bilgilerine Nazaran Tüketiciler Tecrübelere ve Temel Gereksinimlere Öncelik Veriyor

Mastercard İktisat Enstitüsü’nün “Değişen Cüzdanlar” raporu, dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerin kolaylık, tecrübe yahut her ikisini birden sunan alışkanlıklara olan bağlılığını inceledi. Araştırma daima değişen ve gibisi görülmemiş global iktisatta, tüketicilerin neyi, nerede ve ne vakit harcadıkları konusunda yaptıkları seçimleri göstererek bir sonraki adımda nereye gittiğimize ışık tutuyor.

Mastercard İktisat Enstitüsü tüketicilerin harcama tercihlerini, alışkanlıklarını, nerede ve ne vakit değiştirdiği üzere temel soruları yanıtlamak için bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma sonucunda yayımlanan raporda, dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerin kolaylık, tecrübe yahut her ikisini birden sunan alışkanlıklara olan bağlılığı incelendi.

Uzaktan çalışma hayatımızı nasıl etkiledi: Hafta içi hafta sonu ayrımı kalktı

Hafta sonu harcamalarının yükte olduğu devir geride kaldı. Meskenden çalışma sistemi ve dijitalleşme artık hafta içi- hafta sonu ayrımını ortadan kaldırdı. Artık hafta içi günlerde de dışarı çıkıyor, alışveriş yapıyoruz. Bu durum perakendeciler, restoranlar ve öbür işletmelerin de işçi ve tedarik zincirini etkiliyor. Araştırmaya nazaran global olarak, mağazalarda yapılan toplam hafta sonu harcamalarının yaklaşık yüzde 5’i hafta içi günlere kaydı. Bu oran tüm dünyadaki mağaza satışlarının kabaca 22,3 milyar USD’sini temsil ediyor.

Pandemi ile değişen alışkanlıklarımıza sadık kalıyoruz

Araştırmaya nazaran restoran harcamaları bu yıl pandeminin tırmanışa geçtiği 2021’deki birebir vakte nazaran yüzde 5 artarken, besin enflasyonunun etkilediği market harcamaları yüzde 14 arttı.

Daha uzun vadeli eğilimlere bakıldığında ise online market alışverişi harcamaları pandemi öncesine nazaran yüzde 70 üzerinde artış gösterirken, fizikî market harcamalarının ise yüzde 25’te kaldığı görülüyor.

Seyahat tekrar gündemimizde

Dünya genelinde artan fiyatlar tüketicilerin keyfi ve temel harcamalarını tekrar dengelemeye zorlarken, seyahat ve yemek harcamaları son yıllarda ön plana çıkmaya başladı. 2022 yılı Mayıs-Ağustos periyodunda global uçuş rezervasyonları, artan lojistik zorluklara ve fiyat baskılarına karşın 2019 düzeylerinin yüzde 15 üzerinde gerçekleşti.

Rapora nazaran artan uçuşlar ise yüklü olarak kısa aralı uçuşlar. Bu uçuşlar da uzun araya kıyasla global seyahat büyümesine yüzde 20 daha fazla katkıda bulunuyor.

İşletmelerin dijitalleşme süreci sürat kesmeden devam ediyor

Küçük işletmeler çevrimiçi hizmetlerini (online eğitim, ferdî bakım Hizmetleri vb.) geliştiriyor ve büyük işletmelere kıyasla 1,5-2 kat daha süratli büyüyor. Bu büyümenin en fazla geçerli olduğu ülkeler ise Belçika, Brezilya, Kanada, İtalya ve Singapur.

Sektör olarak perakende bölümünde ise, 2019 Ağustos ayı ile kıyasladığımızda işletmelerin e-ticaret satışlarının küçük işletmeler için yüzde 27, büyük işletmeler için yüzde 66 artış gösterdiğini görüyoruz.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı