OMÜ’de özel çocukları olan anneler doğaçlama müzik yaptı

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) “Annem için Müzik” isimli proje kapsamında özel çocukları olan anneler doğaçlama...

OMÜ’de özel çocukları olan anneler doğaçlama müzik yaptı

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) “Annem için Müzik” isimli proje kapsamında özel çocukları olan anneler doğaçlama müzik yaptı.

OMÜ’den yapılan yazılı açıklamaya nazaran, OMÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Uyum Ünitesi tarafından desteklenen “Sosyal Hizmet Odaklı Müzik Aktiflikleri Projesi ve Özel İhtiyaçlı Çocukların Annelerine Yönelik Rekreasyonel Müzik Uygulamaları” isimli projede, öğretim üyeleri Beril Monopolü Yiğit, Senem Gürkan, Emin Ersöz Yiğit, öğretim vazifelisi Oğuz Yılmaz, araştırma vazifelisi Baran Gülüm ve yüksek lisans öğrencisi Buse Parıltı Dağcı misyon aldı.

Orff-Schulwerk eğitmeni ve bağımsız müzik eğitmeni His Şendurur, projeye katılan annelere aktiflik sundu.

Her bir bireyin müziğe etkin iştirak hakkı olduğunu ve insanların müziksel hayatta sırf dinleyici rolüne sahip olmadıklarını belirten Şendurur, “Orff-Schulwerk yaklaşımı ile mesleksel müzik eğitiminden bağımsız olarak özel ihtiyaçlı çocukların annelerinin müziğe erişimine kıymet veriyoruz. Müzik eğitimindeki uzmanlığı ve tutkusuyla herkesi müzikal keşiflere davet ederek gelecekte düzenlenecek olan emsal etkinliklerde müzikseverlerle bir ortaya gelmeye devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

Proje aktifliği kapsamında anneler, enstrümanları deneyimledi, çeşitli ritimler ve melodilerle doğaçlama müzik yaptı.

Kaynak: AA / Veysel Altun – Sıhhat