Noodle yemek zararlı mı? Noodle kısırlık yapar mı?

Hazır ve paketli besin tüketimi ile birlikte başta kalp damar hastalıkları ve obezite olmak üzere...

Noodle yemek zararlı mı? Noodle kısırlık yapar mı?

Hazır ve paketli besin tüketimi ile birlikte başta kalp damar hastalıkları ve obezite olmak üzere çeşitli sıhhat problemleri da ortaya çıkıyor. Pekala, noodle ziyanlı mı? Noodle yemek ziyanlı mı? Noodle yemek kısırlık yapar mı? İşte ayrıntılar haberimizde…

NOODLE YEMEK ZİYANLI MI?

Uzak Doğu yemeklerinden biri olan noodle son yıllarda epey tanınan hale geldi. Fakat yapılan araştırmalar noodle’ın çok da sağlıklı bir besin olmadığını gösterdi.

Güney Kore’de 11 bin kişi üzerinde yapılan çalışmada bilhassa noodle tüketenlerin felç, bayanlarda kalp rahatsızlıkları ve diyabet üzere hastalıklara yakalandığı gözlemlendi.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya nazaran noodle tüketenlerde metabolik sendrom’a yakalananların güç denetimini sağlayamadığını münasebetiyle şahısta yüksek tansiyon, yüksek kolesterol üzere durumlar baş gösterdiği belirtildi. Bu sıkıntılar ise şeker hastalığı ve kalp hastalıklarını tetikliyor.

Uzmanlar, spor yapan ya da istikrarlı beslenen bayanların bile haftada 2 kezden fazla hazır noodle tüketmemesi gerektiği konusunda uyarıyor.

NOODLE KISIRLIK YAPAR MI?

Hazır çorba ve noodle”lar rastgele bir besleyici öğe içermemektedir.

Besleyici öğelerin yerine katkı unsurları içerirler, bunların kimileri toksik bir gözetici olan tersiyer bütil hidrokinon (TBHQ) içerir. Bu katkı hususları noodle”larla birlikte midede kalır ve bu da uzun süren noodle”ları sindirme uğraşı sırasında birçok önemli sıhhat problemine yol açabilir.

Tersiyer bütil hidrokinon (TBHQ) esirgeyici petrol yan eseridir. Tüketiciler, sentetik kimyasalların antioksidan özellikler içerebileceğini gözardı etse de bu antioksidanlar doğal antioksidanlardan farklıdır ve rastgele bir faydası yoktur.

Noodle’ın kısırlık yaptığına dair şimdi net bir araştırma yok. Lakin bu çeşit eserlerin bu tıp rahatsızlıklara neden olabileceği ihtimali her vakit var.

Uzmanlar, bilhassa pandemi şartlarında daha sağlıklı yiyeceklerin tüketilmesini, hazır ve paketli besinlerden uzak durulmasını tavsiye ediyor.