Baş ağrısını hafifletmek için 6 doğal çözüm

En sık görülen baş ağrısı tipi olarak migren, periyodik olarak ortaya çıkan ve çoklukla başın...

Baş ağrısını hafifletmek için 6 doğal çözüm

En sık görülen baş ağrısı tipi olarak migren, periyodik olarak ortaya çıkan ve çoklukla başın yarısını etkileyen bir baş ağrısıdır. Ağrıya ekseriyetle bulantı, kusma ve görme sıkıntıları eşlik eder.

Araştırmalar kalp krizi, felç, kan pıhtıları ve sistemsiz kalp atışlarının ömürleri boyunca migren yaşayan şahıslarda en yaygın mevt nedenleri olduğunu ortaya koyarak, kalp ve damar hastalıkları ve migren ortasında bir temas olduğunu öne sürüyor.

Migrenin bayanlarda daha yaygın olduğu bilinmektedir. Çalışmalar, migrenin öncelikle bayanlarda kalp hastalığının güçlü bir nedeni olarak kabul edilmesi gerektiğini gösteriyor.

Migren her yaştan insanı tesirler. Bu yüzden hangi doğal ilaçların baş ağrısına düzgün geldiğini ve hangilerinin işe yaramadığını araştırdık.

UÇUCU YAĞLARI DENEYİN

Aromaterapi (uçucu yağların uygunlaştırıcı özelliklerini kullanan alternatif bir tıp dalı) baş ağrılarına karşı en tesirli doğal dermanlardan biridir. Kokulu uçucu yağlar ağrı ve gerginliği giderebilir. Bunları banyo suyuna, çeşitli içeceklere yahut masaj yağına ekleyebilirsiniz.

Nane, lavanta, okaliptüs, papatya ve mercanköşk gibi şifalı otlar ve uçucu yağlar baş ağrısına karşı epey tesirlidir. Uçucu yağları birbiriyle karıştırabileceğiniz üzere başka farklı da kullanabilirsiniz. Deneyerek, hangi kokunun size en uygun olduğunu bulabilirsiniz. Biberiye ile birlikte kediotu çayı da baş ağrısı meselesini gidermeye yardımcı olabilir.

100 ml ılık suya beş damla yağ koyun. Yumuşak bir bezi (veya mendili) solüsyona batırın ve ıslatılmış bezi başınıza yahut alnınıza koyun.

Araştırmalar bilhassa lavanta yağının bir dizi terapötik özelliğe sahip olduğunu gösteriyor. Çalışmalar bu uçucu yağın baş ağrılarını ve migreni tedavi etmenin inançlı ve tesirli bir yolu olduğunu ortaya koymuştur. Tesir, uçucu yağın solunmasından 15 dakika sonra görülür.

ANTRENMAN YAPIN

Fizikî aktivitenin, çeşitli hormonların salınmasını tetikleyerek ağrıyı azalttığı bilinmektedir. Ağrıya migren neden oluyorsa, fizikî aktivitenin ağrıyı azaltmada daha da tesirli olduğu bilinmektedir.

Hafif bir yürüyüş baş ağrınızı kıymetli ölçüde azaltacaktır. Yürekli olun ve başınız ağrıdığında bile yürüyüşe çıkın. Bir gelişme hissedeceksiniz. Yalnızca çoka kaçmamaya dikkat edin zira terler ve yorulursanız tam aksisi bir tesir, daha da makûs bir baş ağrısı yaşayabilirsiniz.

Önleyici bir tahlil olarak her gün pak havada yarım saat yürüyüş yapın.

MASAJ

Masaj rahatlatır ve masajın en kıymetli ögesi dokunmadır. Bir yakınınızdan parmaklarıyla başınızdaki noktalara basmasını sağlayın. Basınç birkaç saniye sürmeli, akabinde birkaç saniyelik bir duraklama ve akabinde tekrar basınç uygulanmalıdır.

Dokunmak baş ağrısını hafifletir. Doğal ki, kapsamlı bir baş ve boyun masajı daha da yeterli bir tahlildir. Yakınınızda size masaj yapacak biri yoksa, başınıza kendiniz de masaj yapabilirsiniz. Başparmağınızı ve işaret parmağınızı kullanın, başınızı iki noktadan sıkıştırın ve birkaç saniye basılı tutun, akabinde basıncı bırakın.

Ayak masajı da baş ağrılarını değerli ölçüde azaltabilir, deneyebilirsiniz.

SICAK VE SOĞUK DUŞ

Beden yüzey sıcaklığındaki bir değişiklik öteki değişiklikleri tetikler. Baş ağrınız varsa, sıcaklıktaki kısa vadeli bir değişiklik onu durdurabilir.

Birtakım beşerler için soğuk bir duş migreni rahatlatmaya yardımcı olurken, kimilerine sıcak bir duş güzel gelir. Size neyin yardımcı olduğunu bulmaya çalışın.

Birçok kişi başı soğuk bir havluyla sarmanın yeterli geldiğini bildirmiştir. Ayrıyeten elleri ılık suda bekletmek de baş ağrılarını hafifletebilir.

ÖMÜR ÜSLUBU ALIŞKANLIKLARI

Baş ağrılarının birçok nedeni olabilir. Hayatta başınıza gelen her şey baş ağrısına neden olabilir. Bu yüzden güzel bir baş ağrısı tedavisi bulmak çok zordur zira her baş ağrısının farklı bir nedeni olabilir.

Her gün tıpkı saatte yatmak ve sabah birebir saatte uyanmak gerekir. Sistemsiz uyku, baş ağrısına yol açar. Hafta içi erken kalkan ve hafta sonu uzun mühlet uyuyan beşerler ekseriyetle baş ağrısı çeker.

Orta derecede kafein alımı baş ağrısını hafifletebilir, lakin kahveye alışkınsanız, eksikliği baş ağrısına neden olur. Günde en fazla iki fincan kahve için. Hafif ve yağsız yiyecekler yiyin. Yağlı ve ağır yiyecekler baş ağrısı için diğer bir tetikleyicidir. Bazen muhakkak besinlere hassaslığı test etmek ve bunları diyetten çıkarmak en güzelidir.

Gerilimli durumları en aza indirmeye çalışın. Çok gerilim her gün tıpkı saatte baş ağrısına neden olabilir.

KÂFİ SU İÇİN

Susuz kalmanın baş ağrısının en yaygın nedenlerinden biri olduğunu biliyor muydunuz? Susadığınızı hissetmeniz, bedenin susuz kaldığı manasına gelebilir. Bu yüzden günde yaklaşık iki litre su içmelisiniz.