Nijeryalı Doktorlar, Hükümetle Mutabakat Zaptı İmzaladı

Nijerya‘da maaşlarının ödenmemesi ve makus çalışma şartları nedeniyle greve giden tabipler, hükümetle mutabakat zaptı imzaladı....

Nijeryalı Doktorlar, Hükümetle Mutabakat Zaptı İmzaladı

Nijerya‘da maaşlarının ödenmemesi ve makus çalışma şartları nedeniyle greve giden tabipler, hükümetle mutabakat zaptı imzaladı.

Nijerya Yerleşik Tabipler Birliğinden (NARD) yapılan açıklamada, tabiplerin Senato Sıhhat Komitesi, Temsilciler Meclisi Sıhhat Komitesi yetkilileri ve Çalışma ve İstihdam Bakanı Chris Ngige ile bir ortaya geldiği belirtildi.

Açıklamada, görüşmenin akabinde hekimlerin hükümetle mutabakat zaptı imzaladığı söz edildi.

NARD Lideri Dr. Emeka Orji, basına yaptığı açıklamada, hükümetin teklifini dinlediklerini, grevin 48 saat içinde sona erebileceğini söyledi.

5 günlük “uyarı grevi” başlatılmıştı

NARD, hekimlerin maaşlarının ödenmemesi ve berbat çalışma şartları nedeniyle 17 Mayıs’ta 5 günlük “uyarı grevi” başlatmıştı.

Doktorlar, greve gitmeden evvel hükümete 2 haftalık ültimatom verildiğini ve ültimatomun 13 Mayıs’ta sona erdiğini açıklamıştı.

Hükümet ise tabiplerin iş kanununun öngördüğü halde 21 günlük bildirim vermediğini, bu nedenle grevin yasa dışı olduğunu ilan etmişti.

Hükümet, greve giden hekimleri, yerlerine diğerlerini istihdam etmekle tehdit etmişti.

Doktorlar, aylardır ödenmeyen maaşlarının ve hastanedeki çalışma şartlarının güzelleştirilmesini talep ediyor.

Kaynak: AA / Adam Abu – Sıhhat