Naturelgaz’ın FAVÖK’ü 2022 yılı üçüncü çeyreğinde 602,4 milyon TL’ye ulaştı

Naturelgaz’ın brüt karı, evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 597 artışla 659,4 milyon TL’ye yükseldi....

Naturelgaz’ın FAVÖK’ü 2022 yılı üçüncü çeyreğinde 602,4 milyon TL’ye ulaştı

Naturelgaz’ın brüt karı, evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 597 artışla 659,4 milyon TL’ye yükseldi. Şirketin FAVÖK’ü ise yüzde 849 artışla 602,4 milyon TL oldu.

Taşımalı doğal gaz pazarında faaliyet gösteren Küresel Yatırım Holding A.Ş. iştiraki Naturelgaz, 2022 yılı birinci dokuz ayına ait finansal sonuçlarını açıkladı.

2022 yılı birinci dokuz ayında Naturelgaz’ın satış gelirleri bir evvelki yılın tıpkı periyoduna kıyasla yüzde 495 artarak 2,415,5 milyon TL olarak gerçekleşti. Birebir periyotta Şirketin toplam satış hacmi ise yüzde 17 oranında artarak 163,2 milyon Sm3 düzeyine yükseldi.

Şehir Gazı iş kolunda, boru sınırı şebekesine bağlı olmayan ilçe ve beldelerin doğal gaz muhtaçlığını karşılamak emeliyle, doğal gaz dağıtım şirketlerine taşımalı yol ile doğal gaz satışı yapan Naturelgaz’ın bu işkolundaki satış hacmi, yılın birinci dokuz ayında bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 72 artışla 44,3 milyon Sm3 düzeyine yükseldi. Toplam satış hacmi artışına değerli bir katkı da Dökme CNG işkolundan geldi. Dökme CNG satış hacmi yılın birinci dokuz ayında 11 artışla 112,7 milyon m3 düzeyine yükseldi.

Naturelgaz’ın brüt kârı 2022 yılı birinci dokuz ayında 597 oranında artışla 659,4 milyon TL oldu. 2022 yılı birinci yarısında 258,9 milyon TL faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr (‘FAVÖK’) elde eden Naturelgaz’ın birinci dokuz aylık FAVÖK’ü, bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran 849 artışla 602,4 milyon TL’ye ulaştı.

Brüt karlılık ve FAVÖK’te bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran gerçekleşen büyüme; hacim artışı, artan kent gazı satışları ile mevsimsellik tesirinin değerli ölçüde azalması ve bu sayede maliyetlerin aktif bir halde yönetilmesi, doğal gaz endeksinde beklentilerin üzerinde gerçekleşen artışların tesiri ile oluşan fiyat farkı tesirleri ve optimizasyon çalışmaları sonucunda gerçekleşti.

Naturelgaz’ın geçen yılın tıpkı devrinde 20,7 milyon TL olan devir net kârı ise, 2022 yılı birinci dokuz ayında 503,5 milyon TL’ye ulaştı.

‘Taşımalı doğal gaz pazarındaki pozisyonumuzu güçlendirmeye ve faaliyetlerimizi çeşitlendirmeye devam edeceğiz’

Şirketin 2022 yılı birinci dokuz ayındaki finansal ve operasyonel performansını kıymetlendiren Naturelgaz Genel Müdürü Hasan Tahsin Turan “Önceki yıllarda attığımız stratejik adımlar ile güçlendirdiğimiz finansal yapımız ve mevsimsellik tesirinden arındırdığımız iş modelimizin meyvelerini, 2022 yılı birinci dokuz ayındaki başarılı finansal sonuçlarımız ile alıyoruz. Yılın birinci yarısındaki başarılı finansal performansımızı, üçüncü çeyrekte daha da güzelleştirerek sürdürdük.

2022 yılı birinci dokuz ayında 602,4 milyon TL FAVÖK, 503,5 milyon TL periyot net kârı elde ederek, epey değerli bir büyümeye imza attık. Geçen yılın tıpkı devrine nazaran amaçlarımızın üzerinde gerçekleşen üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarımız ile taşımalı doğal gaz pazarındaki öncü pozisyonumuzu güçlendirmeye ve faaliyetlerimizi çeşitlendirmeye devam edeceğiz” halinde konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı