Mutlaka asgari ücret düzeyinde olmalı

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, hükümetin vatandaşın sorunlarına duyarsızlığının devam ettiğini,...

Mutlaka asgari ücret düzeyinde olmalı

emeklilere 29 ekim ikramiyesi iddiasi mutlaka asgari ucret duzeyinde olmali 5o70

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, hükümetin vatandaşın sorunlarına duyarsızlığının devam ettiğini, özellikle Türkiye’de enflasyonun ve hayat pahalılığının her geçen gün arttığını değerlendirdi.

Emeklilerin yüksek hayat pahalılığı nedeniyle ezilen kitleler arasında yer aldığını belirten Sarıgül, “Şu anda emekliler rahat rahat pazara gidemiyor. Şimdi ‘anayasa’dan bahsediyorlar. Anayasa değişince emeklilerin karnı doyacak mı? Amaç kutuplaşmayı yerel seçimlere kadar canlı tutmak, bu atmosferde seçime gitmek istiyorlar.” ” dedi.

En düşük emekli maaşının en az asgari ücret olması gerektiğini savunan Sarıgül, şöyle konuştu:

“Emekliye ‘Ekim ayını bekleyin, yeni yılı bekleyin’ diyorsunuz. Emeklinin bekleyecek yeri yok. En düşük emekli maaşını asgari ücret düzeyine çıkaralım. Geliri olmayan emeklilere mutlaka kira yardımı yapmalıyız. Kışın emeklilere akaryakıt yardımı yapamazsak doğalgaz faturasını nasıl ödeyecekler? Sağlık katkı payı “Kesmeyelim. Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 29 Ekim’de emeklilerimize ikramiye verilecekse bunun asgari ücret seviyesinde olması gerekir. Aksi takdirde 5 bin liralık ikramiyeye baktığınızda 180, 190 dolara tekabül ediyor. Bu da emeklilerimize yetmiyor.”

Sarıgül, Cumhuriyetin 100. yılı şerefine toplumsal bir af beklentisinin bulunduğunu ve bunun göz ardı edilmemesi gerektiğini belirterek, kamuoyuna yapılan röportajların kaldırılması gerektiğini de söyledi.

Kaynak: AA