Ukrayna’dan Polonya, Slovakya ve Macaristan’a dava

Ukrayna Ekonomi Bakanlığı yaptığı açıklamada, Polonya, Slovakya ve Macaristan’a, ülkeden tarım ürünleri ithalatını yasakladıkları gerekçesiyle...

Ukrayna’dan Polonya, Slovakya ve Macaristan’a dava

tahil ithalatini yasaklamislardi ukraynadan polonya slovakya ve macaristana dava 8tjf

Ukrayna Ekonomi Bakanlığı yaptığı açıklamada, Polonya, Slovakya ve Macaristan’a, ülkeden tarım ürünleri ithalatını yasakladıkları gerekçesiyle Dünya Ticaret Örgütü’nde (DTÖ) dava açıldığını duyurdu.

Bakanlık, Avrupa Birliği (AB) üyesi Polonya, Slovakya ve Macaristan’ın Ukrayna’dan tarım ürünleri ithalatına yasak getirdiğini hatırlattı.

Açıklamada bunun kabul edilemez olduğu vurgulanarak bu ülkelerin uluslararası yükümlülüklerini ihlal ettiği iddia edildi.

Açıklamada, “Bazı AB ülkeleri Ukrayna’dan ürün ithalatını yasaklayamıyor. Bu nedenle bu ülkeler hakkında Dünya Ticaret Örgütü’nde dava açıyoruz. Aynı zamanda bu ülkelerin de kısıtlamaları kaldırıp mahkemeye vermesini umuyoruz. Süreç uzun sürmeyecek. Dayanışmaya ve çiftçi çıkarlarının korunmasına ihtiyacımız var.” ifadeler kullanıldı.

TARIM ÜRÜNLERİNİN İTHALATINA İLİŞKİN UKRAYNA’NIN YASAKLARI

AB Komisyonu, Ukrayna’nın AB’ye tahıl ve diğer gıda ürünleri ihracatına yönelik uygulanan kısıtlayıcı tedbirlerin süresinin 15 Eylül’de dolacağını açıklamıştı. Böylelikle AB’nin Ukrayna’dan Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya ve Bulgaristan’a tahıl ithalatı yapmama kararı da sona erdi. .

Çiftçilerini korumak amacıyla Ukrayna tahılına yönelik kısıtlamanın genişletilmesini isteyen Polonya, Macaristan, Slovakya ve Romanya da AB’nin karar vermemesi halinde kısıtlamaları tek taraflı uzatabileceklerini açıkladı.

Polonya Tarım Bakanı Robert Telus, 15 Eylül’de AB Komisyonu kararının açıklanmasının ardından şunları söyledi: “Komisyon, Ukrayna tahılına yönelik yasağı uzatmıyor, biz kendimiz uzatacağız.” İfadesini kullandı.

Kaynak: AA