İnşaat gereçleri ihracatı eylülde 2,93 milyar dolara ulaştı

TÜRKİYE İMSAD DIŞ TİCARET ENDEKSİ SONUÇLARI AÇIKLANDI Türkiye İnşaat Materyali Sanayicileri Derneği’nin (Türkiye İMSAD) hazırladığı...

İnşaat gereçleri ihracatı eylülde 2,93 milyar dolara ulaştı

TÜRKİYE İMSAD DIŞ TİCARET ENDEKSİ SONUÇLARI AÇIKLANDI

Türkiye İnşaat Materyali Sanayicileri Derneği’nin (Türkiye İMSAD) hazırladığı Dış Ticaret Endeksi’nin eylül ayı sonuçları açıklandı. İnşaat materyalleri ihracatı eylülde 2,93 milyar dolarla yılın en yüksek beşinci aylık ihracatı olarak kaydedildi. İhracat, geçen yılın eylül ayına nazaran ise kıymet olarak yüzde 5,3 düştü. Pazarlardaki daralmanın tesiriyle ihracatta ölçü olarak güçlü kayıplar yaşanmaya başladı.

İnşaat gereci kesiminin çatı kuruluşu Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Gereçleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’ne nazaran eylül ayında, ihracat büyüklüğü artış kaydetse de geçen yılın birebir ayına nazaran düştü. Buna bağlı olarak yıllık ihracat uzun müddet sonra geriledi.

İhracat eylül ayında kıymet olarak 2,93 milyar dolara ulaşarak yılın en yüksek beşinci aylık ihracatı olarak kaydedildi. İhracat, geçen yılın eylül ayına nazaran kıymet olarak yüzde 5,3 düştü.

Eylül ayında inşaat materyalleri ihracatı ölçü olarak geçen yılın eylül ayına nazaran yüzde 19,5 düşüşle 4,72 milyon tona geriledi. Pazarlardaki daralmanın tesiriyle ihracatta ölçü olarak daha güçlü kayıplar yaşanmaya başladı.

İnşaat gereçleri sanayi ortalama ihracat ünite fiyatı eylülde geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 17 artarak 0,53 dolar/kg’dan 0,62 dolar/kg düzeyine çıktı.

Bu ayki ihracat performansına bağlı olarak inşaat gereçleri yıllık (son 12 aylık) ihracatı uzun müddet sonra bedel olarak gerileyerek eylül ayında 34,6 milyar dolara indi. İhracat tıpkı periyotta ölçü olarak 61,15 milyon tona düştü. Yıllık ortalama ihracat ünite fiyatı ise 0,57 dolar/kg oldu.

İnşaat gereçleri ihracatı yılın dokuzuncu ayında da üst istikametli performansını sürdürmesine karşın sonuçlar geçen yılın altında kalarak yıllık ihracat uzun mühlet sonra geriledi. İhracatta pazarlardaki yavaşlamanın tesiri ölçü ve bedel olarak yaşanan düşüşlerde görülmeye başladı. Geçen seneye nazaran daha yüksek olan ihracat ünite fiyatları, kıymet olarak büyüklüğü desteklemeyi sürdürdü.

İnşaat materyallerinde en yüksek aylık ithalat eylülde gerçekleşti

Eylül ayında inşaat gereçleri ithalatı geçen yılın eylül ayına nazaran yüzde 29,6 artarak 937 milyon dolar oldu. Bedel olarak eylül ayı sonuçları yılın en yüksek üçüncü aylık ithalatı olarak kaydedildi. Ölçü olarak da 352 bin 978 ton ile yılın en yüksek aylık ithalatı gerçekleşti. İnşaat materyalleri sanayi ithalat ünite fiyatı eylül ayında evvelki aylara nazaran düşerek 2,66 dolar/kg’a geriledi.

Alt bölümlerde ihracat ölçü olarak azalıyor

Eylül ayında inşaat materyalleri ihracat performansı alt dallar prestijiyle geçen yılın birebir devrine nazaran farklı istikamette gelişmeler gösterdi. 6 alt dalda, daha çok ünite fiyat artışından kaynaklı bedel artışları kaydedildi. Ölçü olarak ise düşüşler görüldü.

Eylülde sekiz alt eser kümesinin yedisinde ihracat ünite fiyatları geçen yılın eylül ayına nazaran yüksek gerçekleşti. Global emtia ve son eser fiyatları gerileme eğilimine girmekle birlikte hala geçen yılın fiyatlarının üzerinde bulunuyor. Lakin ortalama ihracat ünite fiyatları evvelki aylara nazaran gerilemeye başladı.

Eylül ayında elektrik gereçleri ve teçhizatlarında ortalama ihracat ünite fiyatında yüzde 4,7 gerileme yaşandı. Mineral, taş ve toprak eserlerin ortalama ihracat ünite fiyatı geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 29,1, metal bazlı eserlerin yüzde 12,9, kimyasal bazlı eserlerin yüzde 20,2, yalıtım gereçlerinin yüzde 31,2, ağaç ve ahşap eserlerinin ise yüzde 11,7 arttı.

Eylül ayında sekiz alt eser kümesinin altısında ihracat ölçü olarak geçen yılın altında gerçekleşti. İki alt bölümde ise ölçü olarak ihracatta artış yaşandı. Ölçü olarak düşüşlerde geçen yılın yüksek artışlarının baz tesirleri görüldü. Ölçü olarak ihracat düşüşleri demir çelik eserlerinde yüzde 20,8, mineral, taş ve toprak eserlerde yüzde 20,9 oldu. Metal bazlı eserlerin ihracatı yüzde 10,2, yalıtım gereçleri ihracatı yüzde 27,7 azaldı.

Bu devirde sekiz alt eser kümesinin altısında ihracat paha olarak yükseldi. Kimyasal bazlı eserlerde yüzde 16,5, prefabrik yapılarda yüzde 14,1, elektrik materyalleri ve teçhizatlarında yüzde 9,2 bedel artışı olurken, demir çelik eserlerinde ihracat bedel olarak yüzde 18,1 azaldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı