Güçlü nakit konumunu koruyan Petkim’den 9 ayda 5,8 milyar lira net kâr

Petkim, 9 aylık periyodu, geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 48 artışla 5,8 milyar lira...

Güçlü nakit konumunu koruyan Petkim’den 9 ayda 5,8 milyar lira net kâr

Petkim, 9 aylık periyodu, geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 48 artışla 5,8 milyar lira net kârla tamamladı. Kar marjlarındaki azalmaya ve hammadde fiyatlarındaki artışa karşın Petkim, güçlü nakit konumunu korudu ve bütüncül bakış açısına sahip tesirli planlama sayesinde karlılığını artırdı.

Türkiye’nin en büyük endüstriyel holdingi SOCAR Türkiye’nin küme şirketlerinden Petkim, yılın dokuz aylık periyodunu geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 48 artışla 5,8 milyar lira net kârla kapattı. Petkim’in dört yılda bir yaptığı planlı bakım duruşunun kar marjlarının düştüğü devirde gerçekleştirilmesiyle karlılık korunmuş oldu. Geçen yılın 9 aylık devrinde 19,2 milyar lira olan net satışlar bu yılın birebir devrinde yüzde 109 artışla 40 milyar liraya yükseldi.

Petkim, yılın birinci çeyreğinden itibaren tüm dünyada düşen kar marjlarının ve petrokimya hammadde fiyatlarının artışını, STAR Rafineri entegrasyonu ile faal planlama ve optimizasyon çalışmaları sayesinde avantaja çevirdi. Üçüncü çeyrekte Petkim, Kur Muhafazalı Mevduat enstrümanının da katkısıyla 2023 yılında gerçekleşecek Eurobond itfasına hazırlık olarak nakit durumunu güçlendirdi.

Petkim’de yatırımlara bu periyotta de devam edildi

9 aylık periyotta üretim gücünün sürdürülebilirliğinin sağlanması hedefiyle 1,7 milyar TL yatırım yapıldı. Daha evvelki devirlerde yalnızca alanda üretim ve bakım işlerinde uygulanan Çevik Dönüşüm Modeli, üçüncü çeyrekte SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi’nin idari ünitelerde dahil olmak üzere bütün işlevlerinde uygulamaya alındı. Çevik dönüşümün tesirleri güvenilirlik, bütünlük, iş sıhhati ve güvenliği, verimlilik ve çalışan motivasyonunda artış olarak görüldü. Rafineri ve Petrokimya İş Birimi’nde Çevik İş Modeli’ne geçiş ile gruplar, işlev gayeleri etrafında birleşmek yerine şirkete katılan kıymeti optimize etmeyi sağlayacak ortak emeller etrafında birleştiler. Bu sayede SOCAR Türkiye’de hedeflenenin üzerinde 2-3 kapasite artışı gerçekleştiği üzere, proses parametre değişkenliklerinde azalma gözlemlendi. Çevik İş Modeli’ne geçiş ile birlikte çalışan takımların motivasyonunda kısa bir müddette 5 artış olduğu görüldü.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı