Minimum fiyatta birinci görüşme bugün! Milyonların kilitlendiği toplantı masasında 3 farklı sayı var

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni taban fiyatı belirleme...

Minimum fiyatta birinci görüşme bugün! Milyonların kilitlendiği toplantı masasında 3 farklı sayı var

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni taban fiyatı belirleme çalışmalarında süreç bugün saat 14.00’te Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’ndaki birinci toplantıyla başlayacak.

GÖRÜŞME ÖNCESİNDE TÜRK-İŞ TOPLANACAK

İşçi, patron ve hükümet temsilcilerinden oluşan 15 kişilik Taban Fiyat Tespit Kurulu’nda emekçi kesitini temsil eden TÜRK-İŞ, toplantıdan evvel Liderler Heyeti’ni toplayacak. Konfederasyona üye 34 sendikanın yöneticilerinin katılacağı toplantıda, sendikaların taban fiyata dair görüş ve talepleri alınıp, görüşmelerde izlenecek yol haritası masaya yatırılacak. TÜRK-İŞ, Taban Fiyat Tespit Komitesi’nde, konfederasyonun Açlık ve Yoksulluk Sonu Araştırması’ndaki sayıları, besin enflasyonundaki oranları ve fiyatlar üzerindeki gelir vergisi yükünü gündeme getirecek. Bu yıl Kurulda personel heyetinin başkanlığını TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Lideri Pevrul Kavlak yürütürken, heyette Haber-İş Sendikası Genel Lideri Veli Solak, Tarım-İş Sendikası Genel Lideri İlhami Polat ve Türkiye Çimse-İş Sendikası Genel Lideri Zekeriya Nazlım yer alacak.

GÜNDEMDE 3 SAYI VAR

Toplantıda çıkacak sonuç merakla beklenirken Türkiye Devrimci Personel Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), evvelki gün 2023 yılına ait minimum fiyat talebini 13 bin 200 lira olarak açıkladı. TÜRK-İŞ Lideri Ergün Atalay ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 7 bin 785 liranın kırmızı çizgileri olduğunu belirtti. Dün TÜİK tarafından açıklanan enflasyon bilgilerine nazaran hesap yapan uzmanlar ise taban fiyatın 8 bin lira civarında olabileceğini belirtti. Enflasyon farkının baz alındığın yüzde 32’lik fark görüldüğünü söyleyen vergi uzmanları, “Yüzde 30’luk bir artış olursa 7.150 TL, yüzde 40’lık bir artış olursa 7.700 TL, yüzde 45’lik bir artırıma nazaran 7.975 TL civarına gelir. Burada Türk-İş Lideri’nden bir açıklaması var, kırmızı çizgimiz diye. Fakat bu kasım ayına ait bir açlık sonu idi. Aralık sonu prestijiyle açlık hududu bu seviyeye çıkacaktır. Bu nedenle 8 bin lira civarını biz ruhsal hudut görüyoruz. En yüksek kestirim 8 bin TL minimum fiyat için.” dedi.

ASGARİ FİYAT NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari fiyatı, yasa gereği personel, patron ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 şahıstan oluşan Taban Fiyat Tespit Komitesi belirliyor. Kurul, yeni taban fiyatı belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört sefer toplanıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği kurul, en az 10 üyenin iştirakiyle toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde liderin bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Asgari fiyat, bir emekçi için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor. Taban fiyatın patrona toplam maliyeti, bir emekçi için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirası brüt minimum fiyat, 1003 lira 1 kuruşunu toplumsal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu patron işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.