Maymun çiçeği: WHO, virüsün ilk kez insandan köpeğe bulaştığını açıkladı

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) birinci kere sahibinden bir köpeğe maymun çiçeği virüsü bulaştığının tespit edildiğini...

Maymun çiçeği: WHO, virüsün ilk kez insandan köpeğe bulaştığını açıkladı

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) birinci kere sahibinden bir köpeğe maymun çiçeği virüsü bulaştığının tespit edildiğini duyurdu.

Bu, kayıtlara geçen beşerden hayvana birinci bulaş hadisesi.

WHO olayın akabinde, maymun çiçeği virüsü kapmış insanlardan, kendilerini evcil hayvanlarından tecrit etmelerini istedi.

Ayrıca başka hayvanların etkilenmemesi için, maymun çiçeği olayı bulunan meskenlerin çöplerinin de daha dikkatli bertaraf edilmesi gerektiği ihtarında bulunuldu.

WHO yetkilileri şimdi köpeklerin virüsü birbirine ya da öteki insanlara bulaştırabildiğine dair bir ispat bulunmadığını da ekledi.

Maymun çiçeği tensel temasla ya da virüs kapmış bir kişinin derisine değmiş olan kumaşlara temas yoluyla bulaşabiliyor.

WHO’nun son datalarına nazaran, 17 Ağustos prestijiyle, 92 ülke ve bölgede yaklaşık 35 bin maymun çiçeği olayı tespit edildi. Hadiselerin büyük kısmı Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika’da görüldü. Son bulaş dalgasında hayatını kaybedenlerin sayısı ise 12.

WHO ayrıyeten son bir haftada 7500 hadise tespit edildiğini, hadiselerde bir evvelki haftaya kıyasla yüzde 20 artış olduğunu da ekledi.

WHO Temmuz ayında maymun çiçeği virüsünü “küresel sıhhat acil durumu” ilan etmişti.

Türkiye‘de de birinci olay 30 Haziran’da açıklanmıştı.

İnsandan köpeğe birinci bulaş hakkında neler biliniyor?

İlk olarak saygın tıp mecmuası , Fransa’da görüldü.

Paris’te birlikte yaşayan iki erkekte 10 Haziran’da maymun çiçeği virüsü tespit edildi.

Bundan 12 gün sonra ise, sahibi oldukları 4 yaşındaki Italian greyhound cinsi köpekte maymun çiçeği semptomları görülmeye başlandı ve köpeğin de müspet olduğu ortaya çıktı.

Köpeğin daha evvelce rastgele bir sıhhat probleminin olmadığı belirtildi.

WHO maymun çiçeği teknik hareket grubunun başkanı Dr Rosamund Lewis “Daha evvel misal bir hadise rapor edilmemişti ve sanıyoruz ki bu bir köpeğin enfekte olduğu birinci vaka” dedi.

WHO’nun Acil sıhhat programı lideri Dr Mike Ryan ise bunun “beklenmedik” bir durum olmadığını belirtti; “Ancak hastalığın bir tipten başkasına bulaştığını görmek istemeyiz, zira bu virüs bu yolla bulaştığı vücutlara adapte olup evrim geçirebilir” dedi.

WHO’dan Dr Sylvie Briand ise “Evet birinci hadiseyi gördük lakin bu köpeğin hastalığı başka köpeklere ya da insanlara bulaştırabileceği manasına gelmiyor” diye konuştu.

ABD ve kimi Avrupa ülkelerinde maymun çiçeğine karşı aşılama başladı.