Bundan böyle daha fazla insan grubunu kapsayacak

Bilim adamları güncellenmiş bir DNA haritası paylaştılar. BBC’nin haberine göre bilim insanları, 20 yıl önce...

Bundan böyle daha fazla insan grubunu kapsayacak

Bilim adamları güncellenmiş bir DNA haritası paylaştılar.

BBC’nin haberine göre bilim insanları, 20 yıl önce yayınlanan ancak tüm insanları temsil etmeyen tek bir kişinin DNA haritasının Afrika, Asya, Amerika ve Avrupa’dan alınan 47 kişiden alınan örneklerle güncellendiğini duyurdu.

Çok daha geniş bir kitleye hitap edebilecek güncellemenin insan pangenomunu iki katına çıkaracağı gibi yeni ilaç ve tedavilerin keşfedilmesine de yardımcı olacağı belirtiliyor.

ABD’nin Maryland eyaletindeki Ulusal İnsan Genomu Araştırma Enstitüsü Direktörü Dr. Eric Green, Nature dergisinde yayınlanan araştırmanın tıbbi araştırma kavramını değiştirme potansiyeline sahip olduğuna dikkat çekti.

Dr. “Bu muazzam bir başarıyı temsil ediyor. İnsan popülasyonunun çeşitliliğini daha iyi yansıtan bir pangenom, bilim insanlarının genetik çeşitliliğin sağlık ve hastalıkları nasıl etkilediğini daha iyi anlamasını sağlayacak ve bizi genomik sağlık biliminin herkese fayda sağladığı bir geleceğe taşıyacak.” kullanılan ifadeler.

Yeni pangenomun farklı kökenlere sahip 47 kişinin DNA haritalarından oluştuğu ve önemli genetik farklılıkların saptanmasına olanak sağlayacak yeni yazılımlar sayesinde bu haritaların birleştirilip karşılaştırılabileceği belirtiliyor.

Bu tür araştırmaların kötüye kullanılması da olasıdır.

Öte yandan, genetikçiler, amaç daha fazla insan için daha etkili tedaviler geliştirmek olsa da, araştırmanın kötüye kullanım potansiyeline de sahip olduğuna dikkat çekiyor.

Araştırmada yer almayan Newcastle’daki Sanger Enstitüsü’nden Muzlifah Haniffa, bilimin kötü amaçlarla kullanılmaması gerektiğini vurguladı: “Çeşitlilik hakkındaki genetik bilgiler sorumlu bir şekilde kullanılmalı ve sosyal bir yapı olarak ırksal farklılıklara dair kanıt sağlamamalıdır. “Neyi göstermediğini anlamamız gerekiyor. Bilgilerin yanlış ırksal profil oluşturmak için gelişigüzel kullanılmadığından emin olmalıyız.” dedi.

Yeni genomda çok daha büyük örnekleme

İnsan genomu 2003 yılında büyük ölçüde tamamlandı. Söz konusu genom, insan DNA’sını oluşturan temel kimyasal yapı taşlarının haritası olarak tanımlanıyor.

Araştırmacılar, daha iyi tedaviler geliştirmek için hastalıklarla ilişkili genleri tanımlamak için genomu kullandılar.

Ek olarak, genom, Huntington hastalığı gibi kalıtsal hastalıkların başlangıcını tahmin etmek için gelişmiş kanser tedavilerinin ve testlerin geliştirilmesini sağlamıştır.

Antik genomun dezavantajı, Amerika’daki bir kişiden gelmesi ve yüzde 70’inin Avrupa ve Afrika’dan gelmesi.

Kaliforniya Üniversitesi Dr. Karen Miga, eski genomun, başka kökenlerden gelen insanlarda hastalıklarda önemli rol oynayan genetik farklılıkları içermediğini kaydetti.

Miga, “İnsan genomunun tek bir haritası tüm insanlığı yeterince temsil edemez. Bilimsel topluluk adına yapılan bu yeni araştırma, gelecekte daha adil sağlık hizmetlerinin temeli olabilir” dedi. kullanılan ifadeler.

Sahra altı Afrika’nın genom araştırması için en uygun bölgesi

Cambridge Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı (EMBL) Genel Müdür Yardımcısı Dr. “Dünyada genom elde etmek için en önemli yer Sahra-altı Afrika’dır. Tür olarak başladığımız yer orası ve burası en büyük genetik çeşitliliğe sahip bölge. Yani bir Afro-Amerikan genomu bu çeşitliliği temsil etmek için yeterli değil.” dedi.

EMBL’nin Biyoenformatik Enstitüsü’nde kıdemli araştırmacı olan Dr. Zamin İkbal, daha fazla çeşitliliğe sahip bir genomun daha fazla insan için daha iyi tedavilere olanak sağlayacağını belirtti.” dedi.

Bilim insanları, dünya nüfusunun çeşitliliğini daha iyi temsil edebilmek için ilk aşamada alınan örnek sayısını 350’ye çıkarmayı planlıyor.

Kaynak: AA