Hastanede maske takmak zorunlu mu? Hastanelerde maske yasağı kalktı mı?

Maske yasağı için resmi açıklama, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’dan geldi. Uzun müddettir devam eden toplu...

Hastanede maske takmak zorunlu mu? Hastanelerde maske yasağı kalktı mı?

Maske yasağı için resmi açıklama, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’dan geldi. Uzun müddettir devam eden toplu taşıma ve hastanelerde maske zorunluluğunun kaldırılıp kaldırılmadığı son gelişmeler ile takip ediliyor. Son günlerde açıklanan Türkiye koronavirüs tablosunda hadise sayısı binin altında gerçekleşiyor. Pekala, Hastanede maske takmak zarurî mu? Hastanelerde maske yasağı kalktı mı? İşte ayrıntılar haberimizde…

MASKE YASAĞI KALKTI MI?

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğunun kalktığını duyurdu.

Bakan Koca Twitter’dan yaptığı açıklamada şu tabirlere yer verdi:

“Vaka sayıları art geriye üç gün 1.000’in altında gerçekleşti. Toplu taşıma araçlarında maskeleri istersek çıkarabiliriz. Yol maskesiz daha kısa! Hastaneler hariç, Maske mecburi olmaktan çıktı. Ama epey deneyimden sonra, başta toplu taşıma araçları olmak üzere, kalabalık kapalı alanlar için maskemizi yanımıza alabiliriz.”

TOPLU TAŞIMADA MASKE KALKTI MI?

İçişleri Bakanlığı’nın maske kullanımına dair yayımlamış olduğu genelgede toplu taşımada maske zorunluluğunun kalkacağı tarihe yer verilmişti. Genelgede; maske zorunluluğunun tümüyle kaldırılması, fakat ülkemizdeki günlük olay sayısı 1000’in altına düşene kadar bir süre daha toplu taşıma araçları ile sıhhat kuruluşlarında maske kullanımına devam edilmesine karar verilmiştir.

Daha evvel iki gün peş peşe olay sayılarının binin altına düşmesi sonrası Bakan Koca maske kullanımına dair Twitter’dan açıklamada bulunarak, ”VAKA SAYISI 905 Uzun müddettir beklediğimiz gün geldi. Hadise sayısı 1.000’in altına düştü. Vefat sayımız ise 5. Hadise sayısı üç gün üst üste binin altında gerçekleştiğinde, maske kullanımı toplu taşımada da mecburî değil özgür olacak. Daha düşük sayıların haberini vermek dileğiyle!” dedi.

27 Mayıs günü hadise sayısı 940, 28 Mayıs’ta ise 966 olarak duyurulmuştu. Üçüncü gün yani 29 Mayıs Pazar günü hadise sayısı da 864 oldu ve maske zaruriliği kalktı.

HASTANELERDE MASKE ZARURİLİĞİ KALKTI MI?

Öte yandan yeni koronavirüs tablosu açıklandı. Tabloda hadise sayısı 3 gün üst üste binin altına düştü. Bakan Koca yaptığı açıklamada, “Vaka sayıları art geriye üç gün 1.000’in altında gerçekleşti. Toplu taşıma araçlarında maskeleri istersek çıkarabiliriz. Yol maskesiz daha kısa! Hastaneler hariç, maske mecburi olmaktan çıktı. Ancak epey deneyimden sonra, başta toplu taşıma araçları olmak üzere, kalabalık kapalı alanlar için maskemizi yanımıza alabiliriz.” dedi.