Altın haftanın son işlem gününde yükselerek 997 liradan değerlendi

Geçtiğimiz gün ons altında yaşanan yükselişlerin akabinde gram altın da üst taraflı hareket etmeye başladı....

Altın haftanın son işlem gününde yükselerek 997 liradan değerlendi

Geçtiğimiz gün ons altında yaşanan yükselişlerin akabinde gram altın da üst taraflı hareket etmeye başladı. Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının akabinde 997 lira düzeyinde süreç görüyor.

ONS ALTIN YÜKSELİŞ KAYDETTİ

Dün, ons altın fiyatındaki yükselişe paralel paha kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,1 artışla 988 liradan tamamladı. Altının gram fiyatı, yeni güne de yükselişle başlamasının akabinde saat 10.50 prestijiyle evvelki kapanışının yüzde 0,9 üzerinde 997 liradan süreç görüyor. Tıpkı dakikalarda çeyrek altın 1.640 lira, Cumhuriyet altını da 6.675 liradan satılıyor. Yükseliş eğilimini üst üste dördüncü süreç gününe taşıyan altının ons fiyatı, şu sıralarda evvelki kapanışına nazaran yüzde 0,6 artışla 1.672 dolardan süreç görüyor.

İNGİLTERE’DEN ALTINA DAYANAK GELDİ

Analistler, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) açıkladığı tahvil alımı programının ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerinin şahin tonda kelamla yönlendirmelerinin akabinde doların gelişen ülke para üniteleri ve emtialar karşısında kıymet kaybetmesi ile altın fiyatlarının yükseldiğini söyledi.

Bugün, Avro Bölgesi’nde enflasyon ve ABD’de ferdî gelir ve harcamalar bilgilerinin takip edileceğini aktaran analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.650 ve 1.620 doların takviye, 1.680 ve 1700 doların direnç pozisyonunda bulunduğunu kaydetti.

Kaynak: AA / Muhammed Said Tanıl – İktisat