Kripto Para Karşıtı Ekonomist Şaşırttı: NFT Çıkarttı!

Ünlü ekonomist, altın savunucusu ve kripto para kuşkucusu Peter Schiff, Bitcoin Blockchain’inde işbirliğine dayalı nonfungible...

Kripto Para Karşıtı Ekonomist Şaşırttı: NFT Çıkarttı!

Ünlü ekonomist, altın savunucusu ve kripto para kuşkucusu Peter Schiff, Bitcoin Blockchain’inde işbirliğine dayalı nonfungible token (NFT) sanat koleksiyonunu başlattığını duyurdu. Bu tuhaf hareket, kripto topluluğu içinde birçok reaksiyona yol açtı ve birçoğu Schiff’in duruşundaki bariz çelişkiye işaret etti. İşte detaylar…

Kripto para ünitelerini eleştiriyordu: NFT çıkarttı

Başta Bitcoin (BTC) olmak üzere kripto paralara yönelik dengeli tenkitleriyle tanınan Schiff, uzun müddettir Bitcoin’in kıymetsiz bir saadet zinciri olduğu görüşünü savunmakta. Evvelki argümanlarına karşın, 27 Mayıs’ta bir Twitter başlığı aracılığıyla, hayranı olduğu ve Market Price takma ismini kullanan bir sanatkarla işbirliği içinde oluşturulan “Golden Triumph” koleksiyonunu tanıttı. Koleksiyon, bir külçe altın tutan bir insan elini tasvir eden tuval üzerine yapılmış fizikî bir tablodan, 50 baskıdan ve Bitcoin Blockchain’inde Ordinal NFT olarak yazılı 50 dijital versiyondan oluşuyor. Schiff işbirliğinden duyduğu heyecanı şu sözlerle tabir etti:

En sevdiğim sanatkarlardan biri olan Market Price ile bir sanat projesini duyurmaktan memnuniyet duyuyorum. Bu işbirliğinde ‘Golden Triumph’ isimli özgün tablonun yanı sıra #Bitcoin Blockchain’i üzerine yazılmış baskılar ve Ordinals yer alıyor.

https://twitter.com/PeterSchiff/status/1662210584178475008

Schiff’in atılımı sorgulandı

Koleksiyon için iki kısımdan oluşan açık artırma 2 Haziran’da başlayacak ve 9 Haziran’da sona erecek. Ordinal NFT’ler kelam konusu olduğunda, en yüksek teklifi veren 1 numarayı elde edecek ve sonraki teklif sahipleri azalan sırayla 2 ila 50 numaraları alacak. Schiff’in Bitcoin Blockchain’i üzerinde NFT sanatına girmesi, Blockchain teknolojisinin mülkiyeti doğrulamak için potansiyel yararının kabul edildiğini gösterse de, Bitcoin’in kendisi hakkındaki duruşunun büsbütün bilakis döndüğü manasına gelmiyor. Bu çelişki, kripto topluluğunun Schiff’in aksiyonlarının gerisindeki mantığı sorgulamasına yol açtı. Bir Twitter kullanıcısı, @LoneStartBitcoin, Schiff’in duyurusuna karşılık olarak yerinde bir soru yöneltti:

Yani… ‘altın’ yazısını Bitcoin üzerine koymak bedelli, ancak Bitcoin’in kendisi kıymetli değil mi?

https://twitter.com/PeterSchiff/status/1662217929008771072

Schiff’in cevabı kısa ve biraz da şaşırtan oldu, sırf “Doğru” tabirini kullandı. Birtakım şahıslar, Blockchain teknolojisinin sanat dünyasındaki potansiyelini takdir ederek Schiff’in teşebbüsünü benimsedi. Lakin öbürleri, Schiff’in Bitcoin’deki NFT’lere yönelik yeni merakını “ikiyüzlülük” diyerek eleştirdi. Önümüzdeki haftalarda açık artırma başladığında, Schiff’in Bitcoin Blockchain’indeki NFT sanat koleksiyonunun hem sanat meraklıları hem de kripto meraklıları tarafından nasıl karşılanacağını vakit gösterecek.

Schiff, 2008 çöküşünü öngörmüştü

Bu sırada, Schiff’in iktisat dünyasındaki ehemmiyetinden bahsetmek kritik. Çünkü Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere ekonomist, 2008’deki büyük ekonomik çöküşü varsayım etmişti. Bu nedenle Bitcoin ve öbür varlıklara yönelik yorumları birçok kişi tarafından merakla takip edilmekte. Schiff’in bilhassa altın meraklısı olduğunu belirtmekte yarar var.