Kız Kardeşim Projesi teşebbüsçü bayanlara takviyesini ikiye katladı

Kız Kardeşim Projesi Girişimci Bayanlara Toplam 3 milyon TL’lik Hibe Dayanağı Sağladı Kız Kardeşim Projesi...

Kız Kardeşim Projesi teşebbüsçü bayanlara takviyesini ikiye katladı

Kız Kardeşim Projesi Girişimci Bayanlara Toplam 3 milyon TL’lik Hibe Dayanağı Sağladı

Kız Kardeşim Projesi Üçüncü Hibe Programı kapsamında, hibe almaya hak kazanan teşebbüsçü bayanlar 7 Kasım 2022 tarihinde düzenlenen merasimle açıklandı. Bu yıl hibe verilen teşebbüsçü bayan sayısı ve hibe ölçüsü iki kat artırıldı. 60 teşebbüsçü bayana 50 biner TL olmak üzere toplamda 3 milyon TL’lik takviye sağlandı.

Coca-Cola Türkiye, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Habitat Derneği iş birliğiyle bayanların ekonomik hayata iştirakini desteklemek yürütülen Kız Kardeşim Projesi hibe programı kapsamında bugüne kadar 101 teşebbüsçü bayana, işlerini büyütmeleri emeliyle takviye olundu. Proje kapsamından bugüne kadar 450 binin üzerinde bayana eğitim, hibe programları ve ilham buluşmaları ile ulaşıldı.

Kız Kardeşim Projesi Üçüncü Hibe Programının tanıtım merasimine; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İdare Şurası Üyesi Cengiz Günay, Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca ve Habitat Derneği İdare Konseyi Üyesi Nesrin Serin Onkardeşler katıldı

Hibe programının kapsamı yeni kesimlerle genişletildi

2022 yılı Hibe Programı 4 basamak halinde gerçekleştirildi. Kapsamı, imalat, yeme ve içme, bilgi ve irtibat, konaklama bölümlerini içine alacak formda genişletilen programda, online müracaatların tamamlanmasının akabinde kıymetlendirme sürecine geçildi. Bu sürecin akabinde bölgesel mülakatlar gerçekleştirildi. Bölgesel mülakatı muvaffakiyetle geçen teşebbüsçü bayanlar Hibe Programı Eğitim Kampı’na katılarak kamp müfredatlarını içeren eğitimler aldı. Final değerlendirmelerini muvaffakiyetle tamamlayan 60 teşebbüsçü bayan, iş geliştirme hibesiyle desteklendi ve projenin finansal kurum ortağı olan Akbank’ın avantajlı dayanak paketlerinden yararlanmaya hak kazandı.

Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca ödül merasimi açılış konuşmasında, Coca-Cola Türkiye olarak yedi yıldır projeye kesintisiz takviye vermekten büyük bir memnunluk duyduklarını söz etti. Karaca, “Hepimiz bayanların daha uygun bir yere gelmesi için çalışmalıyız. Hibe almaya hak kazanan bayan girişimcilerin bayan istihdamına katkısını alanda görüyorum. Bu da bizlere hep cüret veriyor” diye konuştu.

Habitat Derneği İdare Heyeti Üyesi Nesrin Serin Onkardeşler ise konuşmasında; “2022 yılı itibariyle, hibe programında yer alan kesimler daha kapsayıcı hale geldi. Bu yıl yeme & içme, bilgi & irtibat, imalat ve konaklama bölümlerine yönelik çalışan, halihazırda işletme sahibi olan 60 teşebbüsçü bayana işletmelerini geliştirebilmeleri için hibe dayanağı sağlanıyor. Bu hibelerin, bilhassa pandemi periyodundan sonra, bayan teşebbüsçüler üzerinde yaratmış olduğu ekonomik sıkıntıları bir nebze de olsa azaltabilmesi en büyük umudumuz’’ diye belirtti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İdare Konseyi Üyesi Cengiz Günay ise, vilayet ve ilçelerdeki bayan girişimcilerin kendilerine büyük bir cüret verdiğini belirtti. Günay, 2022 yılında projenin tesirinin daha da büyüdüğünü kelamlarına ekledi. Günay, bugün burada hibe kazansın ya da kazanmasın Kız Kardeşim programına katılan herkesi kutlarken tüm teşebbüsçü bayanlara kapılarının açık olduğunu belirtti.

Kadınlara 7 yıldır eğitim, hibe programları ve ilham buluşmaları ile ulaşılıyor

Coca-Cola, 2010 yılında başlattığı “5by20” programı ile tüm dünyada 6 milyondan fazla bayanın iktisada iştirakine öncülük etti. Bu programın en büyük destekçilerinden biri olan Türkiye’de; Coca-Cola Türkiye, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Habitat Derneği işbirliği ile hayata geçirilen Kız Kardeşim Projesi ile bugüne kadar 450 binin üzerinde bayana eğitim, hibe programları ve ilham buluşmaları ile ulaşıldı. 2022 sonuna kadar 700 bin bayanın hayatına paha katmayı hedefleyen Kız Kardeşim Projesi, yeni işbirlikleri, hibe programları ve yeni eğitim programları ile seyahatini 7 yıldır kesintisiz sürdürüyor. Farklı profillerden birçok bayan tarafından sahiplenilen projenin kapsamı ve erişimi daima geliştiriliyor. Bayan çalışan ve girişimcilere ulaşmak, muhtaçlık duydukları eğitimleri onlara sunmak için eğitim altyapısı yenilenen projede e-eğitim altyapısı ile bayanların işlerini büyütmelerine katkı sağlayacak eğitimler sunmak hedefleniyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı