Sertifikalı tohumlar toprakla buluştu

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Denizli Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde çiftçilere dağıtılan sertifikalı tohumlar...

Sertifikalı tohumlar toprakla buluştu

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Denizli Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde çiftçilere dağıtılan sertifikalı tohumlar toprakla buluştu. Denizli genelindeki 4.892 çiftçi, 1.525 ton sertifikalı buğday, arpa ve yem bitkisi tohumunun ekim sürecini 8.075 hektarlık alanda tamamladı.

DENİZLİ (İGFA) – Denizli Büyükşehir Belediyesinin kırsal bölgelerde üretimi artırmak ve çiftçinin kalkınmasına katkı sağlamak gayesiyle hayata geçirdiği, sertifikalı tohum destekleme programı kapsamında çiftçilere verilen sertifikalı hububat ve yem bitkileri tohumları toprakla buluştu. Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Denizli Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile geçen ekim ayında hayata geçirilen proje ile 19 ilçede buğday, arpa, tritikale ve yem bitkisi olmak üzere üreticilere 1.525 ton sertifikalı tohum takviyesi verilmişti. Havaların soğumasıyla birlikte dönüm başına 20 kilogram sertifikalı tohum takviyesi alan çiftçiler ekim sürecine başladı. Bu kapsamda Denizli genelindeki 4 bin 892 çiftçi dayanak aldığı 1.525 ton sertifikalı buğday, arpa, tritikale ve yem bitkisi tohumunu 8 bin 75 hektar alanda toprakla buluşturdu.

Çiftçiler desteklemeden memnun

Tavas ilçesinin Çiftlikköy Mahallesi’ndeki tarlasında kısa mühlet evvel ekim sürecini tamamlayan çiftçi Mehmet Akif Yağlıoğlu, sertifikalı tohum dayanağından hayli şad kaldıklarını belirterek, kırsal kalkınmaya değer veren Denizli Büyükşehir Belediye Lideri Osman Zolan’a teşekkür etti. Yağlıoğlu, “Büyükşehir Belediyemizden tohumlarımızı aldık, yerimizde tohumlarımızı ektik. Allah rahmetini verir inşallah, Osman Zolan Liderimizden Allah razı olsun. İnşallah bereketli bir yıl olur” diye konuştu.

Eser kalitesi ve randımanı artacak, maliyetler düşecek

Denizli Büyükşehir Belediye Lideri Osman Zolan, son yıllarda global çapta yaşanan olayların akabinde besin üretiminin ne derece kıymetli olduğunun görüldüğünü belirtti. Çiftçilerin yüzünü güldüren tohum desteklemelerinin akabinde başlayan ekim süreçlerinin tamamlandığını kaydeden Lider Zolan, Denizlili çiftçiler için tüm imkanlarını seferber etmeye devam ettiklerini vurguladı. Çiftçilerin sertifikalı tohum desteklemeleri ile daha sağlıklı, verimli ve nitelikli eser yetiştireceklerini işaret eden Lider Zolan, “Sertifikalı tohumlar eser kalitesi ve randımanı manasında inşallah daha bereketli olacak. Sonrasında elde edilecek eserler ise yeniden tohum olarak kullanılabilecek ve çiftçilerimizin maliyetleri düşecek. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak çiftçimizin yanında olmaya, onları desteklemeye devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.