Konuşa konuşa yapılan ameliyatta, kalın bağırsağın 60 santimlik kanserli bölümü çıkarıldı

ANTALYA’da rektum kanseri Faruk Bostan’ın (56) kalın bağırsağının 60 santimlik kısmı, genel anestezi verilmeden, hastayla...

Konuşa konuşa yapılan ameliyatta, kalın bağırsağın 60 santimlik kanserli bölümü çıkarıldı

ANTALYA’da rektum kanseri Faruk Bostan’ın (56) kalın bağırsağının 60 santimlik kısmı, genel anestezi verilmeden, hastayla konuşa konuşa yapılan ameliyatla çıkarıldı. 23 yıldır kalp hastası olması ve kalp pili taşıması nedeniyle spinal anestezi sistemiyle ameliyat edilen Bostan, 4 günün sonunda olağan hayatına döndü. Genel Cerrah Doç. Dr. Tuğrul Çakır, “Spinal anestezi ile kalbi yormadan bir cerrahi gerçekleştirmemiz gerekiyordu. Kolay bir ameliyat olmadı” dedi.

Antalya‘da rektum kanseri Faruk Bostan’ın, kalın bağırsağının 60 santimlik kısmı, genel anestezi verilmeden, hastayla konuşa konuşa gerçekleştirilen ameliyatla çıkarıldı. 23 yıldır kalp hastası olması ve kalp pili taşıması nedeniyle spinal anestezi prosedürüyle ameliyat edilen Faruk Bostan, 4 günün sonunda olağan yaşantısına döndü. Genel Cerrah Doç. Dr. Tuğrul Çakır, Spinal anestezi formülünde bir yandan hastayı rahatlatıp öbür yandan olağanda 4-5 saat süren ameliyatın kısa müddette tamamlandığını anlatarak, şu tabirleri kullandı:

“Hastamızın kardiyak riski olması önceliğimizdi. Bu tip ameliyatlarda öngörülen bir vakit vardır. Bu ameliyatların 5 ya da 6 saatte bitirilmesi gerekir. Daha evvel yaptığımız batın operasyonlarında da bu metodu kullanmıştık. Bu tip ameliyatlarda cerrah hem hasta uyanık olduğu için onun sorularına karşılık vermek hem de ameliyatı yapmak durumunda. Doğal bunun için yalnızca cerrahın değil tüm ameliyathane grubunun multidisipliner bir çalışma yapması gerekiyor. Zira kaybedilen her dakika çok pahalıdır.”‘ÇOK TERCİH EDİLEN BİR YOL DEĞİL’Genellikle cerrahların uyanık bir hastaya operasyon yapmayı tercih etmediklerini belirten Çakır, “Spinal anestezi ile kalbi yormadan bir cerrahi gerçekleştirmemiz gerekiyordu. Makattan başlayarak kalın bağırsağın 60 santimlik bölümü çıkarıldı, kolay bir ameliyat olmadı. Bu formül kasık fıtığı, kıl dönmesi üzere kolay operasyonlarda kullanılan bir tekniktir. Büyük batın cerrahilerinde, bilhassa damarı tutmuş tümör ameliyatlarında yani biraz daha riskli ameliyatlarda cerrahların tercihi genel anestezidir. Hasta, ameliyattan sonra olağan ömrüne döndü. Artık her türlü gıdayı alabiliyor. Tuvalet gereksinimini giderebiliyor. Pek güzel durumda. Bundan sonra da takibimizde olacak” diye konuştu. ‘BAŞINDAN SONUNA KADAR AMELİYATIMI HATIRLIYORUM’Denizli’de özel dalda yönetimci olarak çalıştığını aktaran Faruk Bostan, 23 yıldır kalp hastası olduğunu kaydederek, “Hem kalp ritmim bozuk hem da kalp pilim var. Bu nedenle genel anestezi riskli olacaktı. Sağ olsun Tuğrul hocamıza ulaştık ve ameliyatımı spinal anestezi ile gerçekleştirdi. Uyanık olduğum ameliyat boyunca Doç. Dr. Tuğrul Çakır ile sohbet ettik. Ameliyatı başından sonuna hatırlıyorum. Ameliyat sırasında hocam daima bilgiler verdi. Ne yaptığını anlattı, ben dinledim” dedi.Kendini çok düzgün hissettiğini kaydeden Bostan, eşi ile geldiği Antalya’dan Denizli’ye aracını kullanarak gideceğini kelamlarına ekledi. 220 kilometre yol yapacağını aktaran Bostan, “Bunun için Tuğrul hocam müsaade verdi. Yani o kadar iyiyim” tabirini kullandı. ‘AMELİYATTA ACI DUYAR MI DİYE ENDİŞELENDİM’Faruk Bostan’ın eşi emekli hemşire Nazlı Bostan (52) ise ameliyattan evvel kimi tereddütleri olduğunu lisana getirerek, şunları dedi:

“Acaba ağrı, acı hisseder mi diye tereddüdüm olmuştu. Batın cerrahilerde ameliyat mühletinin uzun oluyor. Tabi spinal anesteziyle bu ameliyatın daha kısa müddette yapılması gerekiyordu. Hocamızın elinin pratikliğiyle bu ameliyat 1,5 saatte bitti. Yoksa bu kadar müddette bitecek bir ameliyat değildi. Çok hoş bir ameliyat oldu. Hocamıza teşekkür ediyoruz. Eline ve emeğine sıhhat.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sıhhat