Kars'da görülen ayılar turistlerin ilgi odağı oldu

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde çöp boşaltım sahasına karınlarını doyurmak için gelen ayılar turistlerin ilgi odağı oldu.

Kars'da görülen ayılar turistlerin ilgi odağı oldu

Medya Gazete Özel-Kars'ın Sarıkamış ilçesinde karınları acıkan ayı ailesi turistlerin objektifine takıldı. 2 yetişkin ve 4 yavru ayının görüldüğü bölgede ayılar çöplerin boşaltığı bölgede karınlarını doyurdu. 
Yaz tatilinde ailesiyle birlikte Kars'a giden Mehmet Denk ilginç bir olayla karşılaştı. Sarıkamış'da çöplerin boşaltığı bölgeye ayıların yemek için geldiğini öğrenen Denk gece saatlerinde bölgeye gitti. 


"Saldırgan değiller"


Ayıların saldırgan olmadığını insanlara alışkın olduğunu aktaran Mehmet Denk "Biz gittiğimizde bir ayı ailesi ile karşılaştık. Onlar çöpler içerisinde yiyecek ararken ben de hem izledim hem de o anları kaydettim. Bize aldırış etmeden yemeklerini yediler. Çok harika bir duyguydu bir ayı ile karşı karşıya gelmek doğada." ifadelerini kullandı. 


"Ayılar insanlara aldırış etmiyor"


Ayıların bir çöp kamyonu geldiğinde hemen oraya koşturduğuna şahit olduğunu belirten Denk "Burada artık insanlarla iç içeler. Kimse onlara karışmıyor, onlarda kimseye karışmıyor. Zaman zaman TOKİ evlerinin olduğu bölgeye de geldikleri ve çöpleri karıştırıkları oluyormuş. Burada ciddi bir ayı popülasyonu var" diye konuştu.


"Herkese görmelerini tavsiye ederim"


Kars Sarıkamış'a gelenlerin mutlaka bu anlara şahitlik etmesi gerektiğini belirten Denk sözlerini "Bizlerde tavsiye üzerine gittik. Gece yarısı gittik gittiğimize de değdi doğrusu. Herkese tavsiye ederim" diyerek sonlardı.