‘Kadın futbolunu altın gibi parlatacağız’

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, geçtiğimiz hafta Ankara Büyükşehir Belediyesi Fomget kadrosunun şampiyonluğuyla sona eren...

‘Kadın futbolunu altın gibi parlatacağız’

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, geçtiğimiz hafta Ankara Büyükşehir Belediyesi Fomget kadrosunun şampiyonluğuyla sona eren Turkcell Bayanlar Futbol Muhteşem Ligi’nin final maçı öncesinde şirketin toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik çalışmalarını anlattı. Erkan, “Türkiye’de bayan futbolu, Turkcell ile parlamaya başladı. Biz 2021’de lige sponsor olduk ve dört büyükler dahil olaya girdi. ‘Kadınlar 1-önyargılar 0’ dedik. Türkiye’de bayanlar futbola ilgili. Biz de onların önündeki tüm mahzurları, önyargıları kırmak istiyoruz” dedi.

Türkiye’de 1954 yılında İzmir Mithatpaşa stadında oynanan maçtan bu yana bayan futbolu bebek adımlarıyla ilerliyor. TFF’nin 1993’te bayan futbolunun resmen başlaması kararını alması, 1995’te ulusal kadronun oluşturulması, altyapı ligleri tertipleri bayan futbolcuların vakit içinde yüreklerini artırdı. Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan’a nazaran Türkiye’de bayanların futbola ilgileri yüksek. Lakin dört büyükler dahil bayan futbol gruplarının oyuncuları bugün bile bu işi ana meslek olarak icra edecek kadar para kazanmıyor. Erkan, “Turkcell bir işi eline aldığı vakit üzere parlatır. Biz bayan futbolunun önündeki pürüzleri aşmaya odaklandık. Bayan futbolunu da altın üzere parlatacağız. Vakit içinde meseleler ortadan kalkacak, Avrupa’daki yere oturacak” sözlerini kullandı.

Turkcell olarak bayanların her alanda güçlenmeleri için uzun yıllardır dikkat çeken projeleri hayata geçirdiklerini söyleyen Erkan, tıpkı yıllar evvel ‘Kardelenler’ projesinde olduğu üzere futbolda da kız çocuklarının yeteneklerini keşfetmek üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Ulusal Eğitim Bakanlığı iştirakindeki taramalara dayanak verdiklerini belirtti. Erkan, “Türkiye genelinde taramalar yapılıyor. Kas yapısına, eğilimine nazaran çocukların hangi spor branşlarında ilerlemeleri gerektiği tespit ediliyor. Futbolsa futbola yönlendiriliyor. Biz de bu süreçlere takviye veriyoruz. Futbolun Kardelenler’ini destekliyoruz” diye konuştu.

BU İŞ REYTİNG İŞİ

Türkiye’de bayan futbolunun güçlenmesi için stadyumların daha çok dolması, ilginin artması gerektiğinin altını çizen Murta Erkan, “Kadın futbolcuların daha yüksek fiyatlarla çalışabilmeleri, bu işi profesyonel olarak yapabilmeleri elbette ekonomik altyapı gerektiriyor. Bu iş reyting işi. Şampiyonlar Ligi Bayanlar finalini 92 bin kişi izledi. Burada da ilgi artıyor lakin kâfi değil. Biz Turkcell olarak bu ilginin oluşması için de bayan futbolunun daha görünür olmasına dayanak veriyoruz, farkındalık yaratıyoruz” sözlerini kullandı.

KADIN FUTBOLUNDA YOL UZUN

UEFA’nın 2019 datalarına nazaran Türkiye’de kayıtlı bayan futbolcu sayısı 40 bin 213. Bunların yalnızca 3 bin 122’si 18 yaş üstü. Geriye kalan 37 bin sportmen 18 yaşının altında. Bayan futbolunda baz alınan Almanya’da kayıtlı bayan futbolcu sayısı 203 bin 756. Bunların, 92 bin 575’i 18 yaş üstü. 18 yaş üstü futbolcu sayısına bakıldığında Türkiye, Almanya’dakilerin yüzde 3.37’si kadar bayan futbolcuya sahip. Sıra bütçelere geldiğinde ise fark düzgünce ortaya çıkıyor. Türkiye’de bayan futbolu için ayrılan bütçe (2019 verileriyle) 2.5 milyon . Almanya’da bu bütçe 10.7 milyon Euro.

‘İK’YA HER YIL BAYAN ÇALIŞAN ORANINI ARTIRMA AMACI VERDİK’

kadin futbolunu altin gibi parlatacagiz 0 CZVkhhFf

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, şirkette de bayan çalışan oranını artırmaya odaklandıklarını söyledi. Hala davet merkezleri hariç bayan çalışan oranının yüzde 35’lerde olduğunu belirten Erkan, “İnsan kaynakları ünitesine bayan çalışan oranını her yıl artırma maksadı verdik. İdare kademesinde bayan oranı yüzde 27. Eşitlenmesi için başkan takıma da gayeler koyduk” diye konuştu. Birleşmiş Milletler Global Kalkınma Amaçları’nın 17 hususunda birden amaçlar belirlediklerini vurgulayan Erkan, toplumsal cinsiyet eşitliğinin de bunun kıymetli adımı olduğunun altını çizdi. Erkan, “2030’a kadar sıfır atık amacımız var. Bayanların her alanda desteklenmesi için birçok proje yürütüyoruz” dedi.