Japonya Başbakanı: “Japonya, Ukrayna’nın yeniden inşası için elinden geleni yapacak”

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Japonya’nın milletlerarası toplumla yakın iş birliği halinde, Ukrayna‘nın tekrar inşası için...

Japonya Başbakanı: “Japonya, Ukrayna’nın yeniden inşası için elinden geleni yapacak”

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Japonya’nın milletlerarası toplumla yakın iş birliği halinde, Ukrayna‘nın tekrar inşası için elinden geleni yapacağını söyledi.

Ukrayna‘nın konut sahipliğinde çevrim içi düzenlenen İkinci Kırım Platformu Doruğu’nda konuşan Kişida, ülkesinin Ukrayna hükümeti ve halkıyla dayanışma halinde olduğunu vurguladı.

Japon Başbakan, “acımasız” olarak nitelediği Rus hücumlarının hem Avrupa hem Asya bölgesindeki milletlerarası tertibi temelden sarstığını belirtti.

Ülkesinin, Kırım bölgesi dahil, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü devamlı desteklediğini kaydeden Japon Başbakan, “statükoyu değiştirecek tek taraflı teşebbüslere şiddetle karşı çıkıyoruz.” dedi.

Japonya’nın güneybatısındaki Hiroşima eyaleti kökenli olduğunu anımsatan Kişida, nükleer silah kullanımı ve nükleer silah kullanmak tehditlerine tahammül göstermediğine dikkati çekti.

Savunma ekipman dayanağı, mali ve insani yardımlarla Japonya’nın Ukrayna’nın yanındaki duruşunu sürdürdüğünü anımsatan Kişida, Rusya’ya karşı ise güçlü yaptırımlar uyguladıklarının altını çizdi.

Kişida, Asya’daki tek G-7 üyesi ülke olarak Japonya’nın, Güneydoğu Asya ülke önderleriyle art geriye gerçekleştirdiği diyaloglarda, milletlerarası toplumun benimsediği prensiplerin savunulmasının kıymetinde hemfikir olduklarını söyledi.

2023 G-7 Başkanlar Tepesi’ne mesken sahipliği yapacaklarını anımsatan Kişida, “Japonya, deneyimiyle ve memleketler arası toplumla yakın iş birliği halinde barış ve Ukrayna’nın tekrar inşasının başarılması için elinden geleni yapacak.” diye konuştu.

Kaynak: AA / Aktüel