İsveç’te bir küstah protesto daha! Terör yandaşları rahat durmuyor, yetkililer izliyor

İsveç’te terör örgütü PKK/YPG destekçilerinin provokasyonları devam ediyor. Başşehir Stockholm’de sokağa inen yaklaşık bin kişilik...

İsveç’te bir küstah protesto daha! Terör yandaşları rahat durmuyor, yetkililer izliyor

İsveç’te terör örgütü PKK/YPG destekçilerinin provokasyonları devam ediyor. Başşehir Stockholm’de sokağa inen yaklaşık bin kişilik terör örgütü destekçisi küme, İsveç’te 1 Haziran’da yürürlüğe giren yeni terör yasasını protesto etti. Hükümeti istifaya çağıran terör destekçileri, yasanın iptalini istedi. Polis eşliğinde saatlerce süren provokasyonda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhine slogan atan terör destekçileri, ellerinde “NATO’ya Hayır” yazılı pankart ve terör örgütüne ilişkin paçavraları taşıdı. 

İsveç’te de PKK bir terör örgütü olarak kabul edilse de, terör destekçilerinin protesto düzenlemelerine müsaade veriliyor.

TERÖR YASASI

Yeni terör yasası kapsamında terör örgütü faaliyetlerinde bulunanlara 4-8 yıl ortasında mahpus cezası verilebilecek. Ayrıyeten terör örgütlerini finanse eden yahut destekleyen bireylerin gözaltına alınması ve yargılaması konusunda yetkiler de genişletildi. Yasaya nazaran İsveç’te terör örgütü önderi olarak tanımlanan şahıslar, 20-25 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılabilecek.

Yasa tasarısı, İsveç Parlamentosunda 3 Mayıs’ta yapılan oylamada 34’e karşı 268 oyla kabul edilmiş, 47 milletvekili ise oylamaya katılmamıştı.

İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİ TÜRKİYE VE MACARİSTAN TARAFINDAN ONAYLANMADI

İsveç ve Finlandiya 2022 yılında Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgalinin akabinde NATO’ya üyelik müracaatında bulunmuş, Türkiye ise terör örgütü PKK/YPG’ye takviye verdikleri gerekçesiyle iki ülkenin NATO üyeliğine itiraz etmişti. Finlandiya, Türkiye ile yapılan görüşmeler sonunda geçtiğimiz nisan ayında resmen NATO üyesi olurken, İsveç’in NATO’ya üyeliği ise Türkiye’nin güvenlik kaygılarının giderilmemesi nedeniyle şimdi onaylanmadı. Türkiye, İsveç’te terör örgütlerinin faaliyetleri nedeniyle daha sıkı tedbirler alınmasını talep ediyor. Bu nedenle bugün yürürlüğe giren terörle çaba yasası, İsveç’in NATO üyeliği için kıymetli bir adım olarak görülüyor. Türkiye’nin yanı sıra Macaristan’da şimdi İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakmadı.