IRAK'TA KURULMAYAN HÜKÜMET KRİZİ

IRAK'TA  KURULMAYAN  HÜKÜMET KRİZİ

Ekim 2021 yılında Irak'ta çözülmeyen siyasi istikrarsızlık oluştu. Hükümet kurma çalışmaları başlamadığı gibi, bu da ülkenin siyasi bir çıkmaza girdiğini, gibi hükümet kurma ile görevli meclis en fazla sandalye sahip Sadr Hareketi liderleri olan Mukteda el Sadr onayı ile 73 milletvekili istifasını verilmesi konusunda talimat verdi ve milletvekilleri istifa etti. Sadr bu hareketi Irak yönetimi üzerinde yeni bir paradigmaya gidildiğini görülmektedir. 

Sadr bu stratejik kararı 8 ay hükümetsiz kalan Irak'ı tek çare kendisi olduğunu göstermek için bu hamleleri yapmaktadır. Bunun haricinde eğer hükümet kurulmuş olsaydı. Sadr bu yönetim de olmayacaktı, Irak ile alınan kararlarda Sadr'ın bir etkisi kalmayacak. Düşüncesiyle mecliste çoğunluğu elinde tutan partisinin milletvekillerine istifa etmeleri talimatı verildi. Bu yaşanan siyasi Irak tarihde ikinci kez olmuş oluyor, ilki 2003'te Saddam Hüseyin liderliğindeki Baas rejiminin yıkılmasından sonraki süreçte hükümet kurma görüşmelerinden sonra Sadr Hareketi ise ikincisi oldu.Sadr, sürecin tıkanması nedeniyle nisan ayının başında Koordinasyon Çerçevesine 12 Mayıs, bağımsız gruplara da 15 Mayıs'a kadar hükümeti kurmaları için süre tanıdı. Ancak bu süre içinde gelişme olmayınca 15 Mayıs'ta hükümet kurma girişimlerine ara verdiklerini ve bir ay boyunca muhalefete çekildiklerini duyurdu. Aradan tam bir ay geçtiğikten sonra vekillerini istifa ettirmesine zorlamasıyla Irak siyasi tarihinde en çıkmaz dönemlere girdiğini ifa edilmektedir. Ve bu hamle Sard yönetimde yer almadığı için bu tür siyasi paradigmalar yaptını söylenmektedir. Bu siyasi çıkmazın asıl nedeni Sadr ve Maliki arasında yaşanan gerginlikten dolayı görülmektedir.Halihazırda Sadr ile Maliki arasındaki husumet 2008’deki operasyonlara dayanıyor. Maliki, başbakanlığının birinci döneminde, ülkenin güney şehirlerinde Sadr’a bağlı Mehdi Ordusuna yönelik operasyon emri verdi. Düzenlenen baskınlarda Mehdi Ordusundan yüzlerce milis hayatını kaybetti, yüzlercesi de tutuklandı. Bu olay Sadr ile Maliki arasındaki düşmanlığı derinleştirdi. Siyasi liderlerin arasında yaşanan bu sürtüşmeli gerginlik Irak ve Irak halkının istikrarı ve huzuru görmesi uzak görülmektedir.

 Kendi İçinde Ayakta Kalma; Mutlak Şii Liderliği İçin 

Sadr istifa etmesi ardında Şii Evinde lider olma mücadelesi görülmektedir. Sadr, Hikmet Hareketi lideri Ammar el-Hekim ve Kanun Devleti Koalisyonu lideri eski Başbakan Nuri el-Maliki arasında “mutlak Şii liderliği” mücadelesi kesintisiz devam etmektedir. Sadr partisindeki milletvekillerine istifa etmeleri çağrısını verdikten sonra parlamentoda ki milletvekillerin istifa etmesiyle, İkinci büyük parti olan Malikinin partisi konumu daha da yükseldi. 

Türkmenlerin Seçim İle İlgili Düşüncesi

Türkmenler bu seçim ile ilgili düşüncesi ise; bu siyasi çıkmazın son bulmasını ve kurulacak olan hükümete Türkmenlerin aktif bir rol oynamasını istiyorlar. Ve bu siyasi çıkmazlık Irak halklarına yeni sorunlar getirecek diye düşünüyorum. Kesin olan şey Irak'taki Türkmenlerin siyasal olarak varlığını ispatlamaya çalışmasıdır.