İngiltere ekonomisi 2024’te de durağan seyredebilir

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), yaptığı yazılı açıklamada İngiltere ekonomisindeki durgunluğun 2024...

İngiltere ekonomisi 2024’te de durağan seyredebilir

sp ingiltere ekonomisi 2024te de duragan seyredebilir tucl

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), yaptığı yazılı açıklamada İngiltere ekonomisindeki durgunluğun 2024 yılında da devam etmesinin beklendiğini belirtti.

S&P, ülkede yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarının yol açtığı ekonomik durgunluğun önümüzdeki yıl da etkisini göstermesinin beklendiğini kaydetti.

Açıklamada, ülke ekonomisine ilişkin büyüme tahmininin bu yıl için yüzde 0’dan yüzde 0,3’e çıkarıldığı, gelecek yıl için ise yüzde 0,8’den yüzde 0,5’e düşürüldüğü belirtildi.

Açıklamada, ülkede manşet enflasyonun halen yüksek olduğu belirtilirken, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) önümüzdeki yılın ikinci yarısında hedeflediği yüzde 2 seviyesine düşürmenin mümkün olduğu da değerlendirildi.

Açıklamada, ülkede çalışanların reel gelir artışlarının olumluya döndüğü, bunun ekonomik büyümeye olumlu katkı sağlamasının beklendiği kaydedildi.

S&P açıklamasında İngiltere Merkez Bankası’nın bu ay itibarıyla politika faizi artırımına son vermiş olabileceği de belirtildi.

Kaynak: AA