“İnegöl’ün Toplu Ulaşımını Sağlam Bir Zemine Oturtmak İstiyoruz”

İnegöl Belediyesi’nin bir mühlet evvel başlattığı Toplu Ulaşım Master Planı çalışmaları kapsamında bugün muhtarlar ve...

“İnegöl’ün Toplu Ulaşımını Sağlam Bir Zemine Oturtmak İstiyoruz”

İnegöl Belediyesi’nin bir mühlet evvel başlattığı Toplu Ulaşım Master Planı çalışmaları kapsamında bugün muhtarlar ve toplu taşıma kooperatiflerinin temsilcileri ile istişare toplantısı düzenlendi. Belediye Lideri Alper Taban, “Bu çalışmayla İnegöl’de toplu ulaşımı sağlam bir tabana oturtmak istiyoruz” dedi.

İnegöl Belediyesi, kentin Toplu Ulaşım Master Planını oluşturmak için bir mühlet evvel çalışmalara başladı. Yalova Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Yavuz Delice danışmanlığında hayata geçirilecek çalışmanın birinci adımında mevcut durum bilgilerinin toplanmasının akabinde, ikinci adım olarak ise sorun ve aksaklıkların alanda tespiti için gruplar alana indi. Kentteki 90 taksi, 170 kent içi toplu ulaşım aracı ile belde ve kırsal mahallelerdeki 250 toplu taşıma aracının tamamını kapsayan merkez ve kırsal tüm toplu ulaşım ve orta ulaşım ağı bu çalışmayla incelenirken, saha çalışmalarının bir ayağı olarak mevzunun paydaşlarıyla da istişare toplantısı düzenlendi.

KONUNUN PAYDAŞLARININ FİKİR VE TEKLİF DİNLENDİ

Belediye Lideri Alper Taban ile birlikte; Lider Yardımcıları Rıdvan Kocaağa ve Fevzi Dülger, Zabıta Müdürü Bilal Aktürk, proje danışmanı Yalova Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Yavuz Delice, merkez ve kırsal mahalle muhtarları, İNULAŞ ve Yeniceköy kooperatif temsilcileri ile kırsal mahallelerde hizmet veren Kooperatif Liderlerinin katıldığı toplantıda hem bilgilendirme yapıldı hem de bahsin taraflarının fikir ve teklifleri dinlendi.

“TOPLU ULAŞIMI MASAYA YATIRIYORUZ”

Toplantının açılış konuşmasını yapan İnegöl Belediye Lideri Alper Taban, “Bugün hem Toplu Ulaşım Master Planı ile ilgili hocamızın sunumunu dinleyeceğiz hem de sizin bu husustaki görüş ve tekliflerinizi alacağız. İnegöl pek çok kente nazaran süratli büyüme trendi içerisinde olan bir kent. Bunu sağlıklı bir tabana oturtabilmek ismine da bir uğraşımız ve gayretimiz var. Daha evvel Trafik Master Planı ismi altında bir çalışmamız vardı. Burada da toplu ulaşım boyutunu masaya yatırıyoruz” dedi.

“İNEGÖL’ÜN YARARINA BİR ÇALIŞMA OLACAK”

Çalışmaların bir müddettir devam ettiğini hatırlatan Taban, “Çalışmalar bugün başlamadı, bir müddettir ilgili kurullar ve ünitelerimiz nezdinde bedelli hocamızın da katkılarıyla yürütülmeye çalışılıyor. Bu çalışmayla İnegöl’de toplu ulaşımı sağlam bir tabana oturtmak istiyoruz. Kimi düzenlemeler yapmak istiyoruz; kentimiz içerisinde bisiklet yolları, otopark alanları, toplu ulaşımın uygunlaştırılması üzere. Görüyorsunuzdur arkadaşlarımız cadde ve sokaklarda, kavşaklarda kimi ölçümler yapıyorlar. Ben bu çalışma kapsamında davetimize icabet ettiğiniz için her birinize teşekkür ediyorum. Bu çalışma bugün de son bulmayacak. Alanda çalışmalar devam edecek. İnşallah İnegöl’ün yararına bir çalışma ortaya çıkacak” diye konuştu.

MASTER PLANIN SUNUMU YAPILDI

Başkan Taban’ın konuşmasının akabinde Yalova Üniversitesi Ulaşım Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Yavuz Delice kürsüye çıktı. Delice, “Bugün; İnegöl’ün toplu ulaşım master planı nedir, bu çalışma kapsamında neler yapıldı ve neler yapılacak noktasında sizleri bilgilendirmek üzere bir ortadayız. Çalışmamız 3 kademeden oluşacak. Öncelikle mevcut bilgilerin toplanması, devamında saha çalışmaları ve son olarak tekliflerin geliştirilerek hareket planının oluşturulması olacak. İnegöl’ün dinamik bir yapısı var. Sanayi epey gelişmiş ve daima istihdam sağlanan bir ilçe. Daima gelişiyor, nüfusu artıyor. Bizim de hedefimiz buradaki muhtaçlığı karşılayacak toplu ulaşımı vatandaşın kullanımına sunmak. Bu kapsamda biz de pek çok çalışmalar gerçekleştirdik. Gerçekleştirmeye de devam edeceğiz” halinde konuştu. Delice, konuşmasının devamında master planla ilgili sunum gerçekleştirdi.

Sunumun akabinde istişare toplantısı soru karşılık halinde devam etti. İştirakçiler hususla ilgili teklif, talep ve şikayetlerini iletti. Tıpkı vakitte salondaki iştirakçilerle da anketler yapıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı