Son Dakika: İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaretten yargılandığı davanın duruşması ertelendi

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart 2019 mahallî seçimlerinin akabinde Yüksek Seçim Şurası...

Son Dakika: İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaretten yargılandığı davanın duruşması ertelendi

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart 2019 mahallî seçimlerinin akabinde Yüksek Seçim Şurası üyelerine hakaret ettiği savıyla hakkında dava açıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da dahil olması nedeniyle kamuoyu tarafından merakla beklenen davanın duruşmasının bugün Kartal Anadolu Adliyesi’nde görülmesi bekleniyordu.

SİYASİ YASAK VE MAHPUS CEZASI İSTENİYOR

Cumhuriyet savcısı, Ekrem İmamoğlu’nun “kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı misyonlarından ötürü alenen zincirleme formda hakaret” kabahatinden 4 yıl 1 aya kadar mahpus cezası istemiyle cezalandırılmasını talep etti. Mütalaada, İmamoğlu hakkında ‘siyasi yasak’ manasına gelen Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) 53. unsurun uygulanması da istendi.

DURUŞMA 21 EYLÜL’E ERTELENDİ

CHP’lilerin takviye hedefiyle gittiği Kartal Anadolu Adliyesi’ndeki davada karar çıkması bekleniyordu ancak duruşma 21 Eylül’e ertelendi. Adliyeye İmamoğlu’na dayanağa gidenler, çeşitli sloganlarda bulundu.

Kartal Belediye Lideri Gökhan Yüksel’in de davetiyle çok sayıda CHP’li Kartal Anadolu Adliyesi’ne İmamoğlu’na takviyeye gitti.

İMAMOĞLU EVVELKİ DURUŞMADA KENDİSİNİ SAVUNDU

İBB Lideri İmamoğlu ocak ayında Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın orta celsesinde kendisini şöyle savunmuştu: “Öncelikle burada verilen demeç bir soru üzerine verilen demeçtir. Sorunun temelinde İçişleri Bakanı’nın şahsıma yönelik açıklamalarında ‘Ahmak’ sözünü kullanmasıdır. Kelam konusu karşılığım bu sorunun üzerine olmuştur. Hasebiyle bana kullanılan bu ‘ahmak’ sözüne karşılık olarak kullanılmış bir sözdür ve muhatabı da Sayın İçişleri Bakanı’dır. Hasebiyle asla YSK’yı yahut üyelerini rastgele birisini muhatap olarak bu türlü bir beyanda bulunmadım.”

İBB AÇIKLAMA YAPMIŞTI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından dava ile ilgili daha evvel yapılan açıklamada, “Bu davayla 2019 İstanbul seçimlerinde ortaya çıkan sonucu ve seçmen iradesini kabul edemeyenler, konuşmanın özünü değiştirerek siyasi bir dava açılmasını sağlamışlardır. Hedef, hukuku siyasi rakiplerine karşı bir kere daha silah olarak kullanmak ve bu yolla Ekrem İmamoğlu’na mahzur olmaktır. Kararla İmamoğlu aleyhinde siyasi yasaklılık kararı oluşturmak ve önümüzdeki seçimlerden elemektir” denilmişti.