İhracata çevrilen pedal

TÜRKİYE’ nin birinci elektrikli bisiklet üreticilerinden Bursalı ALBA, 2018 yılında iki Türk teşebbüsçü Alkın Yurtkuran...

İhracata çevrilen pedal

TÜRKİYE’ nin birinci elektrikli bisiklet üreticilerinden Bursalı ALBA, 2018 yılında iki Türk teşebbüsçü Alkın Yurtkuran ve Bora Urş tarafından kuruldu. Elektrikli kamyonet ve golf otomobilleri üreten bir şirkette çalışan iki ortak, araba satarak sermaye oluşturdu ve 20 metrekarelik dükkanda olağan bisikletleri elektrikli bisikletlere dönüştüren kitler yaptı. Birinci etapta elektrikli bisiklet üretmek sıkıntı olduğu için bu türlü bir yola giren teşebbüsçüler; bir elektrik motoru, bir batarya, gerekli kablolar ve göstergelerle birlikte olağan bir bisikleti yarım saatte kolay bir mobilya montajı üzere elektrikli bisiklete dönüştürdü. Dönüşüm kiti işi bekledikleri üzere olunca, 2019 sonlarında elektrikli bisiklet üretmeye karar verdiler.

İlk olarak tüketici gereksinimleri doğrultusunda ALBA Fold serisini üreten teşebbüsçüler, elektrikli araç dönüşümün hızlanmasıyla rüzgârı ardına alarak üretim kapasitelerini yıllık 6 bin adede kadar çıkardı. Birinci ihracatlarını da İngilitere’ye gerçekleştirdi. Şirketin kurucuları Alkın Yurtkuran ve Bora Urş, Hürriyet’e şu açıklamalarda bulundu:

HEDEF DÜNYA MARKASI OLMAK

“İngiltere haricinde de birçok ülkede pazar araştırması yapıp, hangi eserle pazarda yer almamız gerektiğini kıymetlendiriyoruz. Ayrıyeten, eserlerin sıcak ve online satışıyla ilgili de çeşitli ülkelerdeki distribütörlerle görüşüyoruz. Tasarım basamağından satış sonrasına kadar A’dan Z’ye, kaliteli eser üreten ve bütün dünyada bilinen bir marka amacıyla yola çıktık. Amacımız, birinci evvel Türkiye’de, sonra bütün dünyada bilinen, elektrikli taşınabilir araçlar üzerine çalışan bir marka olmak.”

ihracata cevrilen pedal 0 1zUcjvGk

Bora Urş

Sektöre elektrikli bisiklet kitleriyle giriş yapan daha sonra elektrik bisiklet üretimine başlayan ALBA’nın eser portföyünde şu an tümü elektrikli olan iki farklı model katlanabilir bisiklet, bir trekking bisikleti, bir elektrikli kent bisikleti, bir elektrikli kargo bisikleti ve scooter var.

İHTİYACA NAZARAN BİSİKLET

Bunun yanında elektrikli bisiklet dönüşüm kitleri üretimi de 250 watt’tan başlayıp, 1000 watt’a kadar farklı motor seçenekleri ve farklı batarya kapasiteleri ile devam ediyor. Standart üretimleri 25 kilometre sürat yapan 50 km menzile sahip elektrikli bisikletler olsa da gereksinime nazaran 100 kilometre menzilli modeller de üretiyorlar. Batarya paketlerini kendilerinin yapabildiğinin de altını çizen teşebbüsçüler, muhtaçlık doğrultusunda farklı menzil seçenekleri sağlayabileceklerinin de altını çiziyor.

ihracata cevrilen pedal 1 WtNAQL8Q

Alkın Yurtkuran

1 LİRAYA 100 KM YOL GİDEBİLİYOR

ELEKTRİKLİ bisikletlerin kurumsal firmalar için bir gereksinim olduğunu ve o taraftan önemli bir talep geldiğini de anlatan firmanın kurucu ortağı Alkın Yurtkuran, bilhassa fabrika içlerinde kullanımın arttığına dikkat çekti. Bu araçların turizm kesimi ve bilhassa son iki yılda kurye işinde de kullanıldığını belirten Yurtkuran, “Motosikletlere karşı elektrikli bisikletlerin çok önemli maliyet avantajları var. Akaryakıt masrafları önemli artış trendinde, elektrikli bisikletlerle ise 100 kilometrelik yol 1 liraya gidilebiliyor. Elektrikli bisikletler ehliyet gerektirmediği için önemli bir kolaylık sağlıyor. O sebeple hem turizm bölümü için hem de kuryeler için eser geliştirdik ve terzi dikim projeler yapıyoruz” dedi.