Hükümet düğmeye bastı! İşte Meclis’in açılmasıyla birlikte atılacak 5 önemli adım

Erken seçim tartışmalarına AK Parti ve MHP’den, “Erken seçim yok. Seçim vaktinde yapılacak” açıklamaları gelirken,...

Hükümet düğmeye bastı! İşte Meclis’in açılmasıyla birlikte atılacak 5 önemli adım

Erken seçim tartışmalarına AK Parti ve MHP’den, “Erken seçim yok. Seçim vaktinde yapılacak” açıklamaları gelirken, hükümet başta ekonomi olmak üzere çeşitli alanlarda yasal düzenlemelere hazırlanıyor.

TORBA MADDEDE İKİ DÜZENLEME

Son iki haftada gündeme gelen KYK borçlarının faizinin silinmesi ve dar gelirlilerin elektrik, su üzere borçları kaynaklı icra evraklarının kaldırılmasına ait iki düzenleme torba maddede yer alacak.

KAMUNUN VAZGEÇTİĞİ GELİR 56 MİLYAR LİRAYI BULUYOR

Dünya gazetesinin haberine nazaran, bu iki düzenleme ile kamunun toplam vazgeçtiği gelir, bugünkü haliyle 56 milyar lirayı buluyor. 2023 seçimleri için geri sayım sürerken, seçim öncesi yapılacak yasal düzenlemelerde, dar gelirliler, gençler, çiftçiler üzere geniş kitleleri direkt ilgilendiren alanlar dikkat çekiyor.

HAZIRLIKLAR 1 EKİM’E KADAR DEVAM EDECEK

Meclis’in çalışmalarına başlayacağı 1 Ekim’e kadar hazırlıkların yapılması ve kimi alanlarda kanun gerektiren düzenlemelerin bir kısmının torba teklifle Meclis’e sunulması bekleniyor. 2023 bütçe mesaisi başlamadan Ekim ayında milyonları ilgilendiren bir dizi düzenlemenin torba kanunla hayata geçirilmesi planlanıyor.

KREDİ AFFI 26 MİLYAR LİRA

İlk etapta Meclise gelmesi beklenen düzenlemeler ortasında tahsil kredileri bulunuyor. Son 11 yılda 7 sefer yapılandırılan KYK tahsil kredilerinin geri ödemelerinde yeni bir adım daha atılacak.

Cumhurbaşkanı tarafından KYK tahsil kredilerinin geri ödemelerinde enflasyon farkı yahut faiz uygulaması olmaksızın yalnızca alınan anaparanın geri ödenmesi biçiminde açıklanan düzenleme kanunla yapılacak.

GENÇLERİN ÜZERİNDEKİ 26 MİLYAR LİRALIK YÜK KALDIRILACAK

Cumhurbaşkanının tahsil kredisi alan 3 milyon 157 bin gencin bulunduğunu ve 26 milyar liralık yükün kaldırılacağını, önümüzdeki yıldan itibaren kredi ödemesi başlayacak öğrencilerin artık yalnızca aldıkları kredi ölçüsünden sorumlu olacaklarını açıklamıştı. Buna ait kanun düzenlemesi sonbaharda torba maddeyle gelecek. Öğrencileri ilgilendiren bir başka düzenlemeyi intörn doktor ve diş doktorlarına minimum fiyat meblağı kadar ödeme yapılması oluşturuyor. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca bu ödemenin yapılabilmesi için yasal düzenlemeye muhtaçlık bulunduğu belirterek, Meclisin açılacağı 1 Ekim’e işaret etti. Bu okullardaki son sınıf öğrenciler, ödeme için Meclis’ten çıkacak maddeyi bekliyor.

30 MİLYAR LİRALIK İCRA VE HACİZ KALKACAK

Hükümetin üzerinde çalıştığı Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin duyurduğu dar gelirlilere dönük dayanak paketi için de yasal düzenleme gerekiyor. Hazırlanan paketle yaklaşık 6 milyon dar gelirli vatandaşın 15 Ağustos öncesine ilişkin icra ve haciz süreci başlatılmış 30 milyar lira fiyatındaki borçları silinecek. Adalet, Hazine ve Maliye, Güç ve Doğal Kaynaklar ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıkları’nın ortak çalışma yürüttüğü takviye paketi, yeni yasama devrinin başlayacağı 1 Ekim’de Meclise sunulmuş olacak, kurul ve genel konsey süreçleri süratle tamamlanarak yürürlüğe konulacak.

MECLİS AÇILINCA ATILACAK 5 ADIM

  1. Ev sahibi-kiracı uyuşmazlıkları arabulucuya gidecek
  2. Enflasyon düzeltmesi tekrar gündeme gelecek
  3. KYK borçlarının faizi silinecek
  4. Dar gelirlilerin elektrik su faturası kaynaklı icra evrakları silinecek
  5. Fiyat İstikrar Komitesi için yasal düzenleme yapılacak