“Hamurumuzda dayanışma var”! Her haneye 10 kilo un

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl başlattığı “Un Dağıtım Projesi” bu yıl yine başladı. ‘Hamurumuzda Dayanışma...

“Hamurumuzda dayanışma var”! Her haneye 10 kilo un

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl başlattığı “Un Dağıtım Projesi” bu yıl yine başladı. ‘Hamurumuzda Dayanışma Var’ sloganıyla başlatılan ve vatandaşların takdirini alan proje kapsamında, bu yıl 13 ilçede yaşayan dar gelirli 35 bin aileye ulaşılacak. Her aileye 10 kilogram olmak üzere, toplam 350 bin kilogram un dağıtılacak.

MERSİN (İGFA) – Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer’in misyona başladığından bu yana hayata geçirdiği toplumsal projeler, bilhassa ekonomik manada darda olan vatandaşın yüzünü güldürüyor. Alım gücünün bilhassa temel besin hususlarında çok biçimde düşmesi ile zorda kalan vatandaşların mutfağına katkı sağlayacak çok sayıda toplumsal proje ortasında, “Un Dağıtım Projesi” deyer alıyor. Dağıtımlara başlayan Büyükşehir’in bir noktası da Akdeniz ilçesi Abdullah Şahutoğlu Mahallesi oldu. Dağıtımlar yoğunlukla, kendi ekmeğini üreten müstakil konutların kümelendiği dezavantajlı mahallelerde ve kırsal bölgelerde yapılıyor.

Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Hizmetler Dairesi’nde sosyolog olarak misyon alan Berk Bağ, geçen sene gerçekleştirdikleri un dağıtım projesini bu sene de başlattıklarını söz ederek, “Özellikle dezavantajlı mahalleler ve kırsalda gereksinim sahibi ve tıpkı vakitte kendi ekmeğini yapabilecek pozisyonda olan vatandaşlara ulaşıyoruz. Tespit ettiğimiz her bir haneye 10 kilo un teslim ediyoruz. Vatandaşlarımızın en azından şu dar vakitte bir biçimde kendi ekmeklerini üretmelerini sağlıyoruz” dedi.Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bir yoksulluk envanteri oluşturmaya çalıştığını ve aktüel datalara sahip olduklarını kaydeden Bağ, “Tespit ettiğimiz haneleri her sene güncelliyoruz ve oralara her türlü yardımlarımızı ve takviyemizi ulaştırıyoruz. Un yardımımız da geçen sene olduğu üzere, her sene devam etmek üzere tasarlandı” dedi.

Abdullah Şahutoğlu Mahallesi’nde yaşayan iki çocuk annesi konut hanımı Demet Demirel, “Çok makbule geçti. Vahap Liderimiz bize yardımda bulundu. Esasen un fiyatları aldı başını gitti, çok maliyetli. Yarın ekmek açacaktık, isabet oldu. Mesela evvelce birkaç ayda ekmek atıyorduk, artık ister istemez düşürmek zorunda kaldık, zira fiyatlar çok aşırı derecede uçtu. Alan var, alamayan var” dedi.

Eylem Sönmez, alım gücünün çok düştüğünü belirterek, “Evde ekmek yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin dağıttığı un ile de ekmek yapacağız. Allah razı olsun. Un çok kıymetli, alamıyoruz. Evimize bir takviye olur” derken,Sabire Şahutoğlu ise “Un için teşekkürler. Sağ olun, var olun” ifadelerine yer verdi.