Halkbank’tan kadın girişimcilere 16,8 milyar TL destek

Halkbank’ın bayan girişimcileri iş ömründe desteklemek üzere geliştirdiği “Kadın Teşebbüsçü Takviye Paketi” kapsamında toplam dayanağı...

Halkbank’tan kadın girişimcilere 16,8 milyar TL destek

Halkbank’ın bayan girişimcileri iş ömründe desteklemek üzere geliştirdiği “Kadın Teşebbüsçü Takviye Paketi” kapsamında toplam dayanağı 16,8 milyar TL’ye ulaştı. Bankanın eser ve hizmetlerini tanıtmak üzere bayan girişimcilerle bir ortaya geldiği “Üreten Bayanlar Buluşmaları” kapsamında Bolu’da konuşan Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “Yeni fikirleri olan ve bunu hayata geçirmek üzere bankamıza başvuran girişimcileri, alternatif eserlerimiz beklemektedir. Bu eserlerimizle başta bayanlar olmak üzere tüm girişimcilerin umutlarına ortak olmaktayız. Şimdiye kadar Türkiye genelinde yaklaşık 139 bin bayan girişimciye ulaştık. Verdiğimiz 16,8 milyar TL kredi takviyesiyle bayan teşebbüsçü ekosisteminin daha da güçlenmesine vesile olduğumuz için mutluyuz” dedi.

Türkiye genelinde bayan girişimcilerle “Üreten Bayanlar Buluşmaları” çerçevesinde bir ortaya gelmeyi sürdüren Halkbank, aktiflik dizisi kapsamında bu kere Bolu’daydı. Bayan üreticilerin sayısının artırılması, bayan istihdamının yükselmesi ve bayan teşebbüsçü ekosisteminin büyütülmesi amacıyla gerçekleşen aktiflik, Halkbank’ın dijital platformu üzerinden de canlı yayınlandı. Buluşmada; Teşebbüsçü Dayanak Paketi’nden yararlanan genç teşebbüsçü bayanlara üretkenliklerini desteklemek maksadıyla kredileri sembolik olarak takdim edilirken, “Marka Kooperatifler” ve “İlham Veren Kadınlar” panelleri de iştirakçilerin ağır ilgisiyle karşılandı.

“Güçlü Türkiye için güçlü kadınlara” gereksinim duyulduğunu ve bu emelle çıktıkları yolda şu ana dek yaklaşık 139 bin bayan girişimciye ulaştıklarını belirten Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan şunlarısöyledi:

“Kadın girişimcileri desteklemek, onlara yeni kapılar açmak ve onları üretim süreçlerine dahil etmek Halkbank’ın her vakit öncelikli vazifeleri ortasında yer almaktadır. Yeni fikirleri olan ve bunu hayata geçirmek üzere Bankamıza başvuran girişimcileri, alternatif eserlerimiz beklemektedir. Bu eserlerimizle başta bayanlar olmak üzere tüm girişimcilerin umutlarına ortak olmaktayız. Şimdiye kadar Türkiye genelinde yaklaşık 139 bin bayan girişimciye ulaştık. Verdiğimiz 16,8 milyarTL takviyeyle bayan teşebbüsçü ekosisteminin daha da güçlenmesine vesile olduğumuz için memnunuz.”

“Batı ve Orta Karadeniz’de yaklaşık 12 bin bayan girişimciye 1,5 milyar TL’ye yakın kredi kullandırdık”

Batı ve Orta Karadeniz’in Türkiye iktisadı için çok kıymetli bir bölge olduğunu ve bölgedeki teşebbüsleri desteklemeye çaba gösterdiklerini söz eden Arslan şöyle devam etti:

“70 şube ile faaliyet gösterdiğimiz Batı ve Orta Karadeniz Bölgesi’nde, 1.180 kişiyi istihdam etmekteyiz. Amasya, Bartın, Bolu, Çorum, Düzce, Karabük, Kastamonu, Samsun, Sinop, Tokat ve Zonguldak vilayetlerimizdeki ekonomik canlılığın devam etmesi ismine esnaf ve KOBİ’lerin finansal gereksinimlerine uygun şartlarda tahlil sağlamaktayız. Batı ve Orta Karadeniz Bölgesi’nde bugüne kadar 12 bine yakın bayan girişimciye takviye sağladık. Bayanları iş hayatında desteklemek ve toplumumuzdaki pozisyonlarını daha üst sıralara yükseltmek için çıktımız bu yolda, bölgedeki girişimcilerin toplam kredi hacmi 1,5 milyar TL’ye yaklaşmıştır.”

Kadın Kooperatiflerinin desteklenmesi, sayısının artırılması ve finansmana erişimlerinin kolaylaştırılması hedefiyle geçtiğimiz yıl hayata geçen Bayan Kooperatifleri Takviye Paketi’ne de ilginin arttığını anımsatan Arslan, şu bilgileri verdi:

‘’Destek paketi kapsamında; Türkiye genelinde 45 kooperatifimize şu ana dek toplam 3,5 milyon TL kredi kullandırdık. Bayan kooperatiflerinin nakit gereksiniminden bankacılık hizmetlerine kadar tüm muhtaçlıklarını karşıladık. Bununla birlikte, biz her vakit kooperatiflerde markalaşmanın ön planda olması gerektiğine inanmaktayız. Bu gayeyle da buluşmalarımızda kooperatif temsilcilerimizle, bu istikamette çalışmalar yapmaktayız.”

22 bin genç girişimciye 4 milyar TL’lik kredi

Girişimcilik ekosisteminde gençlerin varlığının da çok değerli olduğunun altını çizen Arslan, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Ülkemizin geleceği olan gençlerimizin talep ve beklentilerine tahlil üreten yeni kuşak uygulamalarımızı hayata geçirmeye devam etmekteyiz. Bunu yaparken de girişimcilere ayrıyeten ihtimam göstermekteyiz. 35 yaşını aşmamış girişimcilere, azami 350 bin TL limit ve 60 aya varan vade imkânı sağlamaktayız. Bankamız bugüne kadar 22 bin genç girişimciye 4 milyar TL’lik kredi kullandırmıştır. Halk Teşebbüsçü eserimizle bir arada teşebbüsçü sayısı 51 bine, toplam kredi ölçüsü 9,7 milyar TL’ye ulaşmıştır. Bu datalar, bankamızın gençlere gösterdiği değerin bir tabiridir.”

Kadın teşebbüsçü adaylarıyla örnek muvaffakiyet öyküleri paylaşıldı

Halkbank Üreten Bayanlar Bolu Buluşması’nda “Marka Kooperatifler” ve “İlham Veren Kadınlar” panelleri düzenlendi. Şafak Tükle moderatörlüğünde gerçekleşen “Marka Kooperatifler” panelinde, kıymetli başarılara imza atmış bayan kooperatiflerinin temsilcileri tecrübelerini paylaştı. Düzce Olimpik Anneler Bayan Teşebbüsü Üretim ve İşletme Kooperatifi Lideri Nermin Alayıldız, Demirciler Gelincik Bayan Ziraî Kalkınma Kooperatifi Lideri Emine Özdoğan ve Karabük Uğraşan Bayan Üretim Ve İşletme Kooperatifi Lideri Melahat Bayram konuşmacılar ortasında yer aldılar.

Zeynep Türkoğlu moderatörlüğünde düzenlenen “İlham Veren Kadınlar” paneline ise; Çifçi Ali Markası Kurucusu Ayşegül Papila, Gazelle Resort İdare Şurası Lider Vekili Emine Ergül ve Vennas Küme İdare Şurası Lideri Vennas Akyol Haznedar konuşmacı olarak katıldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı