Kuveyt Türk TLREFK endeksine uygun finansal kiralama hizmetini başlattı

Yenilikçi eser ve hizmetleriyle öne çıkan Kuveyt Türk, Türk Lirası Gecelik İştirak Referans Getiri Oranı...

Kuveyt Türk TLREFK endeksine uygun finansal kiralama hizmetini başlattı

Yenilikçi eser ve hizmetleriyle öne çıkan Kuveyt Türk, Türk Lirası Gecelik İştirak Referans Getiri Oranı (TLREFK) endeksli orta ve uzun vadeli leasing finansmanı hizmetini müşterilerine sunan birinci iştirak finans kuruluşu oldu. Faizsiz finans alanında bir birinci olan eser, orta ve uzun vadeli leasing finansmanı hizmetinin yanı sıra müşterilere finansman maliyetini makul bir seriye endeksleme fırsatı sunuyor.

Türkiye’nin öncü iştirak finans kuruluşlarından Kuveyt Türk, Türkiye İştirak Bankaları Birliği (TKBB) ve Borsa İstanbul tarafından faizsiz finans unsurları doğrultusunda oluşturulan Türk Lirası Gecelik İştirak Referans Getiri Oranı (TLREFK) endeksli orta ve uzun vadeli leasing finansmanı hizmetini müşterilerine sunan birinci iştirak finans kuruluşu oldu. Borsa İstanbul tarafından faizsiz finansman prensiplerine uygun halde günlük olarak yayınlanan TLREFK oranına endeksli, TL borçlanmalı ve değişken maliyetli leasing finansman hizmeti, orta ve uzun vadeli leasing finansmanı hizmetini ve finansman maliyetini makul bir seriye endeksleme fırsatı sunuyor. Hizmet, Türk Lirası ile borçlanmak isteyen ve leasinge bahis eserler için yatırım finansmanına muhtaçlık duyan müşterilere, aylık taksitler halinde düzenlenecek orta ve uzun vadeli, değişken maliyetli alternatif finansal bir kiralama (leasing) eseri olarak katkı sağlıyor. TLREFK oranları günlük olarak Borsa İstanbul tarafından belirleniyor.

“TLREFK ile müşterilerimize orta ve uzun vadeli TL finansmanı kullandırabiliyoruz”

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “30 yılı aşkın müddettir seçkin finansal eser ve hizmetlerimizi, müşteri memnuniyetini odağımıza alarak kurumsal, ticari ve ferdî müşterilerimizle buluşturuyoruz. Müşterilerimize kıymetli bir yarar sunan leasing (finansal kiralama) kesiminde ikinci sıraya yerleşmiş bulunuyoruz. Bu alanda geleceğe yönelik çok önemli adımlar atmayı hedefliyoruz. Kuveyt Türk olarak, iştirak finans alanında birinci sefer TLREFK’ye endeksli orta ve uzun vadeli leasing finansmanı hizmetini başlattık. Piyasada, günümüz şartlarında TL krediye uygun vade seçenekleriyle ulaşmakta birtakım zorluklar yaşanabiliyor. Bu yeni hizmetimizle müşterilerimize orta ve uzun vadeli TL finansmanı kullandırabiliyoruz. Natürel eserin değişken maliyetli olması ve gelecek taksitlerin öngörülebilir olmaması kullanıcılar için finansal okuryazarlık gerektiriyor. Bu nedenle, TLREFK kapsamında leasing finansmanı kullanmak isteyen müşterilerimizin yeterli bir planlama yapması gerekiyor. TLREFK konusunda karşılıklı bilgi alışverişiyle müşterilerimize her türlü takviyesi vermeye hazırız” dedi.

TLREFK nedir?

Türk Lirası Gecelik İştirak Referans Getiri Oranı (TLREFK) endeksli leasing süreçlerinde alınan referans oranı, iştirak finans kuruluşlarının kredi, likidite yahut başka risklerin en az olduğu şartlar altında TL borç alma/verme getiri oranını söz ediyor. TLREFK, iştirak finans kuruluşlarının borçlanma araçlarında, çeşitli faizsiz finans eserlerinde ve finansal mukavelelerde değişken getiri göstergesi, destek varlık yahut karşılaştırma ölçütü olarak kullanılabilecek Türk Lirası kısa vadeli referans getiri oranı gereksinimini karşılamaya yönelik oluşturuldu. TLREFK, Borsa İstanbul Taahhütlü Süreçler Pazarı’nda gerçekleşen, tıpkı gün başlangıç ve sonraki iş günü bitiş valörlü (gecelik) ve yalnızca TL cinsi ödemeli sermaye piyasası araçlarının geri alma taahhüdüyle satım ve geri satım taahhüdüyle alım süreçlerindeki faizsiz enstrümanlara nazaran getiri oranı kullanılarak hesaplanıyor. TLREFK kuralları, Borsa İstanbul ve Türkiye İştirak Bankaları Birliği temsilcilerinden oluşan TLREFK Komitesi tarafından faizsiz finans prensiplerine nazaran oluşturuldu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı