Gaziemir Belediyesi’ne 2023 yılı için 630 milyonluk bütçe

2023 yılı performans programı ile gelir-gider bütçesini görüşüldüğü Gaziemir Belediye Meclisi Toplantısında, belediyenin 2023 yılı...

Gaziemir Belediyesi’ne 2023 yılı için 630 milyonluk bütçe

2023 yılı performans programı ile gelir-gider bütçesini görüşüldüğü Gaziemir Belediye Meclisi Toplantısında, belediyenin 2023 yılı bütçesi oy çokluğuyla 630 milyon lira olarak belirlendi. 2023 yılı Performans Programı’nda ise 75 performans maksadı, 76 faaliyet ve proje yer aldı.

Gaziemir Belediye Meclisi Ekim ayı ikinci oturumu Belediye Lideri Halil Arda idaresinde yapıldı. Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda belediyenin 2023 yılı gelir sarfiyat bütçesi ve 2023 Yılı Performans Programı görüşüldü. Gaziemir Belediyesi’nin 2023 Yılı Performans Programı’nda, 75 performans maksadı ile 76 proje ve faaliyet yer aldı. Performans programında yer alan maksatların hayata geçirilmesi için gereksinim duyulan bütçe ise 630 milyon lira olarak belirlendi.

Gaziemir Belediye Lideri Halil Arda, Performans Programı ve bütçe ile ilgili görüşlerini belirtmek isteyen meclis üyelerine kelam verdi. CHP Grubu’nun görüşlerini Küme Başkanvekili İzel Zenginobuz Derinsu ve İbrahim Özkara; AKP Kümesi’nin görüşlerini Küme Başkanvekili Uğur İnan Atmaca ile Ali Gönen; MHP Grubu’nun görüşlerini ise Selahattin Şahin açıkladı.

“Hayal satmaya gerek yok”
Bütçe görüşmeleri sırasında getirilen tenkitlere tek tek karşılık veren Lider Arda, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik şartlardan belediyelerin de çok etkilendiğine vurgu yaptı. Artan enflasyon oranlarının ve döviz kurlarının belediyenin bütçesini çok olumsuz etkilediğine dikkat çeken Lider Arda, “Gaziemir Belediyesi bu süreçte ayakta kaldı. Gelirlerini topladı, borçlarını kapattı, çalışana borcu olmadan 3 buçuk yıl geçti. Sarnıç’ta son 10 yılda yapılmayan yolları yapıyoruz. Bugün Vatan Caddesi bitti, beşerler keyifli. Bayrak Caddesi, 1104 sokak şu an yapılıyor, 1099, 1093, 1095 yapılacak. Sarnıç’ta hizmetlerimiz devam ediyor. Para varsa hizmet var. Parayı toplayabilirseniz hizmetlerinizi yerine getirirsiniz. Toplumsal yardım ve sıhhat bütçesinin artması, ülkenin ne kadar berbat halde olduğunu gösteriyor. 1 Eylül’den beri sokaktayım. Siz de çıkın dolaşın, toplumsal yardım alanları ziyaret edin. İçler acısı durumlar var. Performans artmamış olabilir. TÜİK’e nazaran enflasyon yüzde 400 artmış, son 1 yılda döviz yüzde 100’den fazla arttı. Ülkenin gerçekleri ortada… Hayal satmaya gerek yok!” diye konuştu.

“İller Bankası göndersin parayı neler yapıyoruz görün”
Fiziki projelerin yanı sıra toplumsal projelere, kültür, sanat ve spora kıymetli bir bütçe ayırdıklarını lisana getiren Lider Arda, “İller Bankası’nda gelen 7 milyon, ödediğimiz net maaş 12 milyon. Devayı buluyoruz. Bu 3 buçuk yılda, bu güç şartlarda borçsuz bir biçimde çalışanımızın maaşını ödeyerek işlerimizi yapıyoruz. ‘Sağlık hizmetlerine para ayırın’ diyorsunuz, sıhhat hizmetlerinize ayırdığımız para şu an yetiyor. Şayet eksik olursa diğer bir kalemden aktarırız. Meskende bakım hizmetimiz eksiksiz bir biçimde sürdürülüyor. ‘Atatürk Kültür Merkezi çok mu lazımdı?’ diyorsunuz, kültüre verdiğiniz paha bu kadar. Şu anda bu kültür merkezinden binlerce insan faydalanıyor. Kültüre de sanata da spora da yola da gereksinim var. Her türlü şeye gereksinim var. Önceliklerimiz acil muhtaçlıklar lakin bu insanların müziğe de, sanata da gereksinimleri var. Bunları Gaziemirlilere çok görmeyin. Kültür merkezini yapmasaydınız, Gençlik Merkezini yapmasaydınız, Yüzüncü Yıl Sanat Merkezini yapmasaydınız, Toplumsal Marketi açmasaydınız, Sarnıç Toplum Merkezini yapmasaydınız, onu yapmasaydınız, bunu yapmasaydınız. Hepsini yapıyoruz. Paramızı denetimli bir biçimde harcıyoruz. Gönderin Vilayetler Bankası’ndan çok çok paraları, görün bakalım neler yapıyoruz” tabirlerini kullandı.

Konuşmaların akabinde belediyenin 2023 Performans Programı ve 630 milyonluk bütçesi, AKP, MHP ve bağımsız meclis üyesinin ret, CHP’li üyelerin kabul oyuyla oy çokluğuyla kabul edildi.

Başkan Arda, bütçenin onaylanmasının akabinde yaptığı kapanış konuşmasında, “630 milyonluk bütçemizin ilçemize iyi olmasını diliyorum. Meclisimize ve emeği geçen bütün bürokrat arkadaşlarıma ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı