Perfüzyon Bölümü

Perfüzyon Bölümü

Perfüzyon Bölümü

Perfüzyon nedir ? Belki bazılarınız bilmiyordur.

Perfüzyon : Hücre doku ve organların beslenmesine denir.  Açık kalp ameliyatlarinda (KAH , Diseksiyon  , kapak ameliyatı )  kalbin damarları perfüzyon cihazına bağlanarak , devre dışı bırakılan kalp , kalp akciğer makinesine ( perfüzyon cihazına ) bağlanır.  Bu cihaz kirli kanı oksijenlendirir ve kanı vücuda geri pompalar. Bu cihaz , ilgili cerrahi hekimler gözetimi ile müdahale edilecek damarlarda beden dışı kan dolaşımı saglanır.

Perfüzyon Teknikeri ve perfüzyonist işte bu görevleri üstlenir. Ameliyat öncesi (pre_op) cihaz hazırlığı ile ilgilenir . Uygun tıbbi malzemelerin hazırlıklarını yapar. Ameliyat sırasında (intra _op ) cihaz kontrolünü sağlar. Kalbin beslenmesini cihaz yardımı ile devam ettirir.  

Burda aslında anlatmak istediğim perfüzyon bölümünün günümüzde büyük önem taşıdığını ama halen bu fark edilmedi. İnşeAllah bir gün bunun farkına varılır. Tüm sağlık bölümlerinin insanlar için toplum için yararı fark edilir ve buna göre alım yapılır. Perfüzyon Teknikleri başta olmak üzere.