Estetik Yaptırmadan Evvel BU 6 Soruyu Kendinize Kesinlikle Sorun!

Son yıllarda estetik operasyonlara ilgi süratle artıyor. Botoks, dolgu, mezoterapi, PRP, kök hücre, radyofrekans uygulamaları...

Estetik Yaptırmadan Evvel BU 6 Soruyu Kendinize Kesinlikle Sorun!

Son yıllarda estetik operasyonlara ilgi süratle artıyor. Botoks, dolgu, mezoterapi, PRP, kök hücre, radyofrekans uygulamaları ve lazerler derken süreçler her geçen gün çeşitlilik kazanıyor. Bu ve gibisi uygulamalar, iş hayatına kısa müddette dönüşe de imkan sağladığından büyük ilgi görüyor. Güzelleşmenin yolu yalnızca ameliyatla hudutlu kalmazken, estetik uygulamalara artık erkekler de büyük ilgi gösteriyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Güngör “Yapılan çalışmalar, bilhassa toplumsal medya kullanımının artması nedeniyle her yaştan ve her kesitten estetiğe karşı olan bireylerin önyargılarını değiştirdiklerini, hatta birtakım şahısların estetik süreçlerin bir gereksinim olduğunu düşünmeye başladıklarını gösteriyor” diyor. Estetik uygulamalara ilginin artmasıyla, bu süreçlerin ehil olmayan bireyler tarafından da yapıldığını vurgulayan Prof. Dr. Emel Güngör, bu nedenle estetik yaptırmaya karar verenlerin, sonrasında tatsız bir sürprizle karşılaşmamaları için kimi noktalara dikkat etmeleri gerektiğini vurguluyor. Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Güngör, estetik yaptırmadan evvel kesinlikle dikkat etmeniz gereken noktaları ve kendinize sormanız gereken 6 soruyu sıraladı, kıymetli ikazlar ve tekliflerde bulundu.

Özellikle son üç yılda tüm dünyada ömür alışkanlıklarını derinden değişteren Covid-19 pandemisinde iş toplantıları, kongreler ve eğitimlerin online yapılması şahısların ister istemez kendilerini bilgisayar ekranında sıkça görerek incelemelerine yol açtı. Bu süreçte bir yandan da toplumsal hedefli ve profesyonel medya kullanımları yaygınlaşırken, pek çok kişi için selfie paylaşımları da günlük hayatın vazgeçilmezlerinden oldu. Acıbadem Fulya Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Güngör “Tüm bu nedenlerle estetik uygulamalara ilgi son yıllarda süratle artıyor. Photoshop, filtreler ve emsal uygulamalarla fotoğraflarında kusursuz görünüme ulaşanlar, bu görünümlerini gerçek fizik dünyalarına da taşımak istiyorlar. Ayrıyeten toplumsal medya sayesinde estetik uygulamaların herkes tarafından ve çarçabuk ulaşılabilir olduğu algısı da estetik teşebbüslere talebi artırıyor” diyor.

Beğeni, takdir almak tetikliyor!

Yapılan çalışmaların; geçmişte estetiğe karşı olanların dahi, toplumsal medya kullanımının artması nedeniyle bu önyargılarını değiştirdiklerini, hatta birtakım bireylerin estetik süreçlerin bir gereksinim olduğunu düşünmeye başladıklarını ortaya koyduğunu vurgulayan Prof. Dr. Emel Güngör, beğeni ve takdir edilmenin de itici kuvvet olduğunu belirterek şöyle konuşuyor: “Sosyal medya ile yayılan kusursuz görünüme sahip olma dileğinin yanı sıra, online toplantı ve eğitim emelli toplumsal medya kullanımları sırasında kendini gereğince hoş ve cazip bulmayarak estetiğe yönelenlerin oranı da arttı. Estetik algısı dönemsel olarak değişim göstermekle birlikte, o periyotta kabul gören ve yaygınlaşan uygulamalarla bireyler başkalarından onay, beğeni, takdir almak ve kendini daha genç, daha hoş, daha alımlı ve özgüvenli hissetmek için estetik süreçlere başvuruyorlar.”

1.5 metre kuralına dikkat edin!

Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Güngör, selfie paylaşımlarının da artık hayatımızda çok daha fazla yer aldığını belirterek, bireylerin çektikleri selfie fotoğrafına nazaran estetik sürece karar verebildiklerini, lakin bu noktada birtakım yanılgılara düşebildiklerini söylüyor. Prof. Dr. Emel Güngör “Çektiğiniz selfie fotoğrafınıza nazaran estetik sürece karar vermeyin. Yapılan çalışmalarda; 1,5 metre karşıdan çekilen fotağraflara kıyasla selfilerde burunlar olağandan uzun ve geniş görünürken, çene daha kısa görünüyor ve gerçek yüz görünümü bozuluyor. Bunun tam zıddı de yaşanabiliyor. Yani selfilerde çok hoş ve kusursuz görünenler gerçek hayatta o denli gözükmüyorlar. Buna ‘selfie aldatmacısı’ diyebiliriz. Hem kendi selfinize nazaran karar vermeyin hem de toplumsal medya ile ilgili dikkatli olun, bu platformların aslında reklam servisi verdiklerini aklınızda tutun” diyor.  

Bu yanlışa düşmeyin!

Bazı şahısların kozmetik teşebbüsleri hayatlarındaki sorunları çözmek yahut hayatlarındaki güç periyotları uygunlaştırmak için de yaptırabildiklerine dikkat çeken Prof. Dr. Emel Güngör şu ikazlarda bulunuyor: “Estetik süreçler hayatınızdaki herşeyi düzeltmez. Nasıl göründüğünüzü yalnızca dış görünüş değil, hayat haliniz, toplumsal hayatınız, işiniz, uykunuz ve yeme alışkanlıklarınız da tesirler. Estetik süreç yaptırmak önemli bir karardır, onun için tez etmeyin. Her teşebbüsün bir riski olduğunu unutmayın, zira sonuçtan şad olmadığınızda bundan fiziki görünüşünüz kadar ruhsal sıhhatiniz da etkilenecektir. Ruhsal sıhhatinizle ilgili tedavi altındaysanız bunu psikolog yahut psikiyatristinizle kesinlikle konuşun. Ayrıyeten kozmetik süreci yapacak tabiple de bu durumu kesinlikle paylaşın” ikazında bulunuyor.

Mutlaka profesyonel tabibe danışın!

Estetik süreçle neyi değiştirmek istediğinize emin olduktan sonra kesinlikle bu süreci yapan bir yahut birkaç profesyonel tabibe danışılması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Emel Güngör “Uygulanmasını istediğiniz süreçlerin size uygun olup olmadığını, yan tesirlerini ve sonucu beğenmezseniz geri dönüş olup olmadığını öğrenin” diyor. Estetik uygulamalarda emelin kişiyi güzelleştirmek, varsa kusurlarını düzeltmek, cildin yaşlanmasını yavaşlatmak yahut yaşıtlarına kıyasla daha genç görünmesini sağlamak olduğunu belirten Prof. Dr. Emel Güngör “Ne yazık ki yüz ve beden çizgilerinin filtrelerle kolay kolay değiştirilmesi estetik teşebbüslerin de bu kadar kolay, kolay ve sıradan süreçler olarak algılanmasına yol açtı. Meğer bu teşebbüslerin bilimsel kuralları olduğunu ve bu bahiste eğitim almış ve deneyim kazanmış şahıslarca yapılması gerektiğini, kullanılacak eserlerin ve aletlerin de çok kıymetli olduğunu akılda tutmak gerekiyor” diyor.

Güzelliğin tek tipleştirilmemesi gerekir!

Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Güngör, hoşluk ve çekiciliğin şahsa mahsus bir durum ve bütünsel olduğunu, tek tipleştirilmemesi gerektiğini vurgulayarak şöyle konuşuyor: “Herkesin emsal yüz sınırlarının olması bu manada beğenilen değildir. Estetik teşebbüslerde gaye kişinin kendine has hoşluğunu ortaya çıkarmak, yaşlanmasını geciktirmek ve yaşının genci olmasını sağlamak olmalıdır. Hiç kırışıklık olmaması, elmacık kemiklerinin ve çenenin besbelli olması, dudakların dolgun görünmesi herkesi cazip ve hoş yapmaz. Ayrıyeten kişi konuşurken, gülerken yani yüzü hareket halindeyken de güzel ve doğal görünmelidir. Ne yazık ki kimi uygulamalar sonrası şahıslar fotoğraflarında çok kusursuz gözükürken, gerçek hayatta mimik yaptıklarında yapay ve kusurlu görünebiliyorlar. Bu nedenlerle yapılacak uygulamayı detaylı olarak düşünmek ve profesyonel doktoruyla konuşmak çok değerli.”

Bu 6 soruyu kendinize kesinlikle sorun!

Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Güngör, estetik uygulama yaptırmadan evvel aşağıdaki soruları kesinlikle kendinize sormanızı öneriyor;

  1. Neyi değiştirmek istiyorum ve neden?
  2. Bunu ne kadar vakittir istiyorum?
  3. Bu değişikliği istememe neden olan tetikleyici bir olay var mı?
  4. Yaptıracağım süreç imgem yanında hayatımı da değiştirecek mi?
  5. Bu süreci kendim için mi yoksa diğerlerini mutlu etmek için mi istiyorum?
  6. Yapılan sürecin bağımı, toplumsal hünerlerimi yahut iş olasılıklarımı güzelleştireceğini mi düşünüyorum?

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı