Erdoğan’ın İsveç’ten iadesini istediği siyasetçi Emine Kakabaveh ilk kez konuştu: Ben Türk değilim, iademi isteyemezsiniz

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması sonrasında İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya yakınlaşması sonrasında Türkiye ile Batı bloğu ortasında...

Erdoğan’ın İsveç’ten iadesini istediği siyasetçi Emine Kakabaveh ilk kez konuştu: Ben Türk değilim, iademi isteyemezsiniz

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması sonrasında İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya yakınlaşması sonrasında Türkiye ile Batı bloğu ortasında yaşanan tansiyon devam ederken bütün gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’ye iadesini istediği Kürt asıllı İsveçli siyasetçi Emine Kakabaveh’teydi.

“PKK YANDAŞLARI İSVEÇ’TE MECLİSE KADAR GİREBİLİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kakabaveh’i kast ederek, “PKK yandaşları İsveç’te meclise kadar girebiliyor, orada konuşma yapıyor. Bizim NATO üyeliklerine evet dememiz mümkün değil” demişti.

“BEN TÜRK DEĞİLİM Kİ İADEMİ İSTİYORLAR”

Erdoğan’ın işaret ettiği ve son periyotta NATO krizinin kilit isimlerinden biri haline gelen İsveçli milletvekili Kakabaveh, ABD merkezli yayın kuruluşu Voice Of America’ya röportaj verdi. Kakabaveh, “Ben İran asıllı bir Kürt vatandaşıyım. Türk değilim. Türkiye ile bir temasım yok. Birebir vakitte Avrupa Parlamentosu’nda da misyon yapıyorum” kelamlarıyla, Türkiye’den iadesinin istenemeyeceğini savundu.

ANDERSSON’UN İSTİFASINA MAHZUR OLABİLECEK TEK VEKİL KAKABAVEH

Dün de 7 Haziran’da ülkenin Adalet Bakanı Morgan Johansson için yapılacak güvensizlik oylamasında ret oyları çoğunlukta çıkarsa İsveç Başbakanı Magdalena Andersson istifa edeceğini açıklamış, istifasına mahzur olabilecek tek vekilin Kakabaveh olduğu açıklanmıştı. Adalet Bakanı’nın geçer oy alması için tek bir oy yeterken bağımsız olarak parlamentoda yer alan Kakabaveh’in oyu ile birlikte İsveç’te hükümet düşmekten kurtulabilir. ABD merkezli Bloomberg’de yer alan haberde ise Kakabaveh’in kabineye dayanak vermesi kelamına karşılık Andersson’un partisinin terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’ye daha fazla takviye kelamı aldığını da aktardı.

“ANLAŞMAMIZ NETLEŞİRSE GÜVENSİZLİK OYLAMASINA TAKVİYE VERMEYECEĞİM”

Hususla ilgili bir açıklama yapan Kakabaveh, “Eğer muahedemiz netleşirse ben bu güvensizlik oylamasına dayanak vermeyeceğim. Şu an hükümetten karşılık bekliyorum” dedi. Salı günü yapılacak oylamanın ülke siyasetinin yanı sıra milletlerarası alakalar için de kritik bir ehemmiyete sahip olacağı belirtiliyor.