CoD ve Overwatch espor takımlarının Activision Blizzard’a 420 milyon dolar borcu olduğu bildirildi

Overwatch League’deki 20 franchise, yayıncıya her biri yaklaşık 6 ila 7,25 milyon dolar borçlu ve...

CoD ve Overwatch espor takımlarının Activision Blizzard’a 420 milyon dolar borcu olduğu bildirildi

Overwatch League’deki 20 franchise, yayıncıya her biri yaklaşık 6 ila 7,25 milyon dolar borçlu ve kaynaklara nazaran toplam borcun 150 milyon dolar, Call of Duty Ligi’ndeki grupların ise her birinin ortalama 22,5 milyon dolar borçlu olduğu bildirildi.

ŞİRKETE ÖDENMESİ GEREKEN BORÇ 420 MİLYON DOLAR

2020’deki Covid-19 salgınından evvel lig için yalnızca birinci ödemeyi yaptıktan sonra, yaklaşık 2,5 milyon dolar borçlu olduklarını açıklandı. Call of Duty için ödeme şartlarının franchise fiyatının 25 milyon dolardan başlayacağı bildirildi. Toplam borcun ise 420 milyon dolar olduğu açıklandı.

KADROLARIN 20 MİLYON DOLARLIK BORÇLARI ASKIYA ALINDI

Overwatch Ligi’ne giren yeni franchise’lar, iştirak için yıllık fiyatlara ek olarak 20 milyon satın alma maliyetleriyle karşı karşıya kaldı, lakin Activision Blizzard, Covid-19’un başlamasıyla birlikte bu ödemeleri bir müddetliğine askıya aldı. Her iki ligin ekiplerin da toplamda Activision Blizzard‘a 420 milyon dolar borcu olduğu bildirildi.

Eski Activision Blizzard espor lideri Brandon Snow, “Tüm ödenmemiş franchise ödemelerini sallamayı” düşündü, lakin rapora nazaran Şubat ayında tertipten ayrıldı. Activision Blizzard, Microsoft tarafından satın alınma sürecinde ve satın alma süreci 2023’te tamamlanana kadar ödeme şartlarında kıymetli değişikliklerin gerçekleşmesi pek mümkün değil.