Endüstriciler EYT konusunda dayanak bekliyor

PLASFED Lideri Ömer Karadeniz, EYT konusunda yaş sınırlaması olmaksızın hak tanınmasının imalat sanayine tesirlerini kıymetlendirdi....

Endüstriciler EYT konusunda dayanak bekliyor

sanayiciler eyt konusunda destek bekliyor 1672431827 87

PLASFED Lideri Ömer Karadeniz, EYT konusunda yaş sınırlaması olmaksızın hak tanınmasının imalat sanayine tesirlerini kıymetlendirdi.

İSTANBUL (İGFA) – Uzun yıllardır talep edilen EYT konusunda yaş sınırlaması olmaksızın hak tanınmasının imalat sanayine tesirlerini pahalandıran Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) İdare Şurası Lideri Ömer Karadeniz, açıklamalar yaptı.

Plastik kesimi olarak işçi konusunda büyük düşünceler yaşadıklarının altını çizen PLASFED Lideri Ömer Karadeniz, “Ülkemizde nitelikli orta eleman konusunda genel bir eza olduğu hepimizin malumu, lakin plastik kesimi üzere 300 binin üzerinde istihdam sağlayan bir kesime işçi yetiştiren meslek liselerinin sayısının iki elin parmağı kadar olması orta ve uzun vadede sorunun çözüleceği konusundaki umutlarımızı azaltmakta. Mevcut sorunun üstüne bir de EYT hasebiyle kısa bir vakit aralığında işgücünden çekilecek olan nitelikli ve genç işçi hasebiyle kısa vadede yaşanacak ıstırapları da eklediğimizde daha karamsar bir tabloyla karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Emeklilik hakkının kademeli olarak tanınması ve bu mühlet zarfında işbaşı eğitim programlarıyla muhtaçlık duyulan bölümlerde işçi yetiştirilmesi mümkün olacaktır. Bu sayede sanayi üretimimizin ve rekabet gücümüzün düşmesi mümkünlüğü da azalacaktır” dedi.

KIDEM TAZMİNATI ENDİŞESİ

Rusya-Ukrayna savaşının tesiriyle yükselen güç maliyetlerinin işletme sermayesi gereksinimini artırdığını lisana getiren Karadeniz, “Sadece güç maliyetleri değil tüm sanayi girdi maliyetlerinde yüksek bir enflasyon kelam konusu. O denli ki geldiğimiz noktada yurtiçi üretici fiyat endeksi 0’ün hayli üzerine çıktığını görüyoruz. Tabi bu durum ister istemez işletme sermayesi gereksiniminin artmasına sebep oluyor. Öteki yandan son yıllarda artan finansman maliyeti ve tahminen de daha mühimi finansmana erişimde yaşanan zorluklar nedeniyle firmalarımızın potansiyellerini gerçekleştiremediklerini de söylemek gerekiyor. Bu kapsamda, Cumhurbaşkanımızın yaptığı EYT açıklaması sonrasında sanayicilerin kıdem tazminatı ödemeleri konusunda huzursuz olduğunu söyleyebiliriz. Sanayi kuruluşlarımızın külfet yaşamaması ismine Cumhurbaşkanımızın lisana getirdiği takviyenin mahiyetinin ve kurallarının bir an evvel açıklanmasını istek ediyoruz” dedi.